SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
W odpowiedzi na wezwanie przywódców UE z czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej, Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj koncepcję utworzenia centrów kontroli oraz wprowadzenia środków krótkoterminowych w celu poprawy procesu przetwarzania danych dotyczących osób sprowadzanych na ląd w UE, jak również pierwszy zarys możliwych dalszych działań dotyczących regionalnych ustaleń z państwami trzecimi dotyczących sprowadzania na ląd. Regionalne ustalenia dotyczące sprowadzania na ląd należy postrzegać jako działające równolegle do rozwoju centrów kontroli w UE: obie koncepcje powinny przyczynić się do zagwarantowania wspólnej odpowiedzialności w regionie w odpowiedzi na złożone wyzwania związane z migracjami.
Komisarz Avramopoulos powiedział: Potrzebujemy obecn ie wspólnych europejskich rozwiązań w dziedzinie migracji bardziej niż kiedykolwiek w historii. Jesteśmy gotowi wspierać państwa członkowskie i państwa trzecie w zakresie zacieśniania współpracy na rzecz sprowadzania na ląd uratowanych na morzu. Aby współpraca ta działała w praktyce, konieczne są wspólne działania – zarówno teraz, jak i w przyszłości. Musimy wypracować trwałe rozwiązania.
„Centra kontroli” w UE
Przywódcy UE wezwali do ustanowienia w UE tzw. centrów kontroli, aby przetwarzanie danych na tem at osób sprowadzanych na ląd w UE było lepiej zorganizowane i skuteczne. Głównym celem centrów byłoby usprawnienie procesu rozróżniania osób potrzebujących ochrony międzynarodowej od migrantów o nieuregulowanym statusie nieposiadających prawa do pozostania w UE, przy jednoczesnym przyspieszeniu powrotów.
Centrami zarządzałyby przyjmujące państwa członkowskie przy pełnym wsparciu ze strony UE i agencji UE; mogłyby one mieć charakter tymczasowy lub doraźny w zależności od lokalizacji. Główne cechy takich centrów są następujące:
Aby przetestować tę koncepcję, możliwe jest jak najszybsze uruchomienie fazy pilotażowej z zastosowaniem elastycznego podejścia.
Jako środek tymczasowy do czasu ustanowienia w pełni funkcjonującego systemu w związku z prowadzonymi obecnie reformami wspólnego europejskiego systemu azylowego, Komisja zapewni również centralny punkt kontaktowy służący koordynacji działań państw członkowskich biorących udział w działaniach solidarnościowych.
Zob. nota informacyjna na temat centrów kontroli w UE dostępna tutaj.
Regionalne ustalenia dotyczące sprowadzania na ląd
Oprócz apelu dotyczącego utworzenia centrów kontroli, przywódcy UE wezwali również Komisję do zbadania koncepcji regionalnych ustaleń dotyczących sprowadzania na ląd w ścisłej współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) i Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz w ramach partnerstwa z państwami trzecimi.
Celem tych ustaleń jest zapewnienie szybkiego i bezpiecznego sprowadzania uratowanych osób na ląd po obu stronach Morza Śródziemnego zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym z poszanowaniem zasady non-refoulement, oraz odpowiedniego ich traktowania po sprowadzeniu na ląd.
Główne elementy tych regionalnych ustaleń to:
Zob. nota informacyjna dotycząca regionalnych ustaleń dotyczących sprowadzania na ląd dostępna tutaj.
Dalsze działania
Oczekuje się, że na posiedzeniu ambasadorów, które odbędzie się w dniu 25 lipca, dyskutowana będzie koncepcja centrów kontroli w UE i możliwości szybkiego wykorzystania tymczasowych ram dotyczących sprowadzania na ląd osób uratowanych na morzu w UE.
Prace nad regionalnymi ustaleniami dotyczącymi sprowadzania na ląd będą również tematem rozmów podczas jutrzejszego posiedzenia oraz spotkania z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) i Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) które odbędzie się w Genewie w dniu 30 lipca 2018 r. Dopiero po uzgodnieniu wspólnego unijnego podejścia prowadzone będą działania informacyjne w odniesieniu do zainteresowanych państw trzecich.
Kontekst
Rada Europejska w swoich konkluzjach z 28 – 29 czerwca zwróciła się do Rady i Komisji o szybkie przeanalizowanie koncepcji regionalnych platform sprowadzania na ląd, w ścisłej współpracy z odpowiednimi państwami trzecimi, jak również Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM).
Rada Europejska wezwała również do rozwoju „centrów kontroli” na terytorium UE – nowego podejścia opartego na wspólnych wysiłkach na rzecz przetwarzania danych dotyczących osób, które po uratowaniu na morzu sprowadzane są na ląd na terytorium UE.
Więcej informacji:
Dokument roboczy w sprawie „centrów kontroli” w UE
Dokument roboczy dotyczący regionalnych ustaleń dotyczących sprowadzania na ląd
Zestawienie informacji o „centrach kontroli” w UE
Zestawienie informacji na temat regionalnych ustaleń dotyczących sprowadzania na ląd
Konkluzje Rady Europejskiej z dnia 28 czerwca 2018 r.