SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


14.11.2018 “Kobieta idzie na wojnę” zwycięzcą nagrody filmowej Lux 2018, przyznawanej przez Parlament Europejski

Film “Kobieta idzie na wojnę” został laureatem 12. Nagrody Filmowej Lux, ogłosił Przewodniczący PE Antonio Tajani w środę w południe w Strasburgu.

Przewodniczący Tajani pogratulował finalistom i powiedział: "Jestem niezwykle dumny z naszego konkursu filmowego, poświęconego od 2007 roku europejskim produkcjom filmowym skoncentrowanym na tematach, które są fundamentalne dla Unii Europejskiej: wartości, integracja i tolerancja oraz obrona różnorodności kulturowej. Przyznanie nagrody LUX nigdy nie było tak trudne jak w tym roku. Nominowani w konkursie byli wyjątkowi, zarówno pod względem oryginalności, jak i adekwatności poruszanych tematów”.

„Finaliści poruszają trzy kluczowe dla przyszłości Europy tematy: zagrożenia związane ze skrajnym nacjonalizmem, pilną potrzebę podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska oraz potrzebę znalezienia spójnych i konsekwentnych odpowiedzi na kwestię migracji. Filmy te, różniące się pod względem gatunku i tematu, mają ważną wspólną cechę: opowiadają historie silnych kobiet, które są zdecydowane zmienić status quo”.

Kobieta idzie na wojnę (Kona fer í stríð)

koprodukcja islandzko-francusko-ukraińska, w reżyserii Islandczyka Benedikta Erlingssona, to polityczna saga feministyczna, opowieść o kobiecie, nauczycielce muzyki, która prowadzi drugie życie zaangażowanej aktywistki na rzecz ochrony środowiska. Jej przekonania stają pod znakiem zapytania w związku z możliwością zaadoptowania dziecka.


Pozostali finaliści nagrody filmowej Lux w 2018 roku to:

Styx w reżyserii Austriaka Wolfganga Fischera jest alegorią naszego spolaryzowanego świata i ambiwalencji w stosunku do kryzysu związanego z uchodźcami. Opowiada o żeglującej solo przez Atlantyk kobiecie, która, w wyniku sztormu, znalazła się w pobliżu opuszczonego przez załogę statku, wypełnionego ludźmi, którzy desperacko potrzebują pomocy.

Po drugiej stronie drzwi (Druga strana svega) serbskiej reżyserki Mili Turajlić, to dokument opowiadający o zmieniających się granicach i tożsamości, poprzez kronikę życia serbskiej rodziny. Pyta o odpowiedzialność każdej z generacji w walce o kształt przyszłości.

Konferencja Prasowa w obecności wiceprzewodniczącej PE Evelyne Gebhardt (S&D, DE), Przewodniczącej komisji parlamentarnej CULT Chair Petry Kammerevert (S&D, DE) oraz reżyserów trzech filmów, odbędzie się w środę, 14 listopada, o godzinie 15.00.

Więcej informacji na temat nagrody filmowej Lux 2018 oraz wyboru filmów.  


Więcej informacji:

Lux 2018 - pakiet multimedialny

https://multimedia.europarl.europa.eu/fr/lux-prize-2018_7801_pk

ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK