SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


21.05.2019 Budżet UE na 2020 r.: Komisja skupia się w swojej propozycji na zatrudnieniu, wzroście i bezpieczeństwie

Jest to siódmy i ostatni budżet w ramach obecnego długoterminowego budżetu UE na lata 2014–2020 i stosują się do niego ograniczenia tego wieloletniego planu. Celem tego budżetu jest optymalizacja finansowania istniejących programów i nowych inicjatyw oraz pobudzenie tworzenia europejskiej wartości dodanej zgodnie z priorytetami Komisji Jeana-Claude'a Junckera.

Günther H. Oettinger, komisarz europejski odpowiedzialny za budżet i zasoby ludzkie, stwierdził: „Projekt budżetu UE na 2020 r. jest ostatnim budżetem proponowanym przez Komisję pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera. Jego celem jest dalsze wspieranie priorytetów UE – tworzenia miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, młodzieży, przeciwdziałania zmianie klimatu, bezpieczeństwa i solidarności – oraz przygotowanie przejścia do następnego cyklu budżetowego. Zwracam się do Rady i nowego Parlamentu o terminowe osiągnięcie porozumienia, które zapewni stabilność przyszłości UE”.

Zgodnie z wnioskiem Komisji środki w budżecie na 2020 r. zostaną przeznaczone na następujące obszary priorytetowe: konkurencyjna gospodarka i młodzież; oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i solidarności w UE i poza UE, zmiana klimatu.

21 proc. ogólnego proponowanego budżetu na 2020 r. zostanie przeznaczone na przeciwdziałanie zmianie klimatu. Jest to zgodne z ambitnym celem polegającym na przeznaczeniu 20 proc. obecnego długoterminowego budżetu UE na działania związane z walką ze zmianą klimatu.

Inwestowanie w konkurencyjną gospodarkę i młodzież

Ponad 83 mld euro środków na zobowiązania przyczyni się do pobudzenia wzrostu gospodarczego i rozwoju europejskich regionów i będzie zapewniać wsparcie młodym ludziom. W tym:

  • 13,2 mld euro na badania i innowacje w Europie w ramach programu „Horyzont 2020” – największa i ostatnia transza unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji (+6,4 proc. w porównaniu z 2019 r.) – włącznie z końcową fazą pilotażową Europejskiej Rady ds. Innowacji w celu wsparcia najlepszych innowatorów, małych przedsiębiorstw i naukowców, którzy są w stanie szybko zwiększyć skalę działalności w Europie i na świecie;
  • 2,8 mld euro na edukację w ramach programu Erasmus+;
  • 117 mln euro na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, aby wspierać młodych ludzi mieszkających w regionach, w których stopa bezrobocia młodzieży jest wysoka (dzięki czemu łączna kwota finansowania dla Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych w latach 2014–2020 wyniesie 4,5 mld euro);
  • 1,2 mld euro (+75 proc. w porównaniu z 2019 r.) na europejski globalny system nawigacji satelitarnej Galileo, aby umożliwić dalsze rozszerzanie jego udziału w rynku i zwiększenie liczby jego użytkowników na całym świecie z obecnych 700 mln do 1,2 mld do końca 2020 r.;
  • 255 mln euro na Europejski program rozwoju przemysłu obronnego w celu zachęcenia europejskich przedsiębiorstw do współpracy na rzecz rozwijania produktów i technologii obronnych. Europejski program rozwoju przemysłu obronnego umożliwia przetestowanie współpracy w dziedzinie obronności na poziomie UE w ramach tego okresu budżetowego zanim w 2021 r. zostanie utworzony w pełni funkcjonalny Europejski Fundusz Obronny.

Wzmocnienie bezpieczeństwa i solidarności w UE i poza UE

Wiele z wyzwań, przed jakimi stoi Europa, nie zna granic. UE wielokrotnie wykorzystywała wszystkie środki elastyczności dostępne w budżecie, aby reagować na klęski i katastrofy, rozwiązywać problemy związane z migracją i wzmacniać swoje granice zewnętrzne. Dzięki swoim różnym instrumentom budżet UE na 2020 r. będzie nadal inwestował w solidarność i bezpieczeństwo w Europie i poza nią:

  • 420,6 mln euro (+34,6 proc. w porównaniu z 2019 r.) dla Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w następstwie porozumienia osiągniętego przez Parlament Europejski i Radę w marcu 2019 r. na rzecz utworzenia stałego korpusu 10 tys. funkcjonariuszy straży granicznej do 2027 r.;
  • 156,2 mln euro na nowy program „rescEU” (modernizacja istniejącego Mechanizmu Ochrony Ludności), aby lepiej reagować na trzęsienia ziemi, pożary i inne klęski żywiołowe. Pomoże to stworzyć rezerwę zdolności reagowania na szczeblu UE, np. w postaci samolotów i helikopterów do gaszenia pożarów lasów, a także zdolności w zakresie ratownictwa medycznego w nagłych wypadkach;
  • 560 mln euro dla potrzebujących w Syrii, jak również dla uchodźców i przyjmujących ich społeczności w regionie. Jest to reakcja budżetowa na zobowiązanie podjęte na III konferencji w Brukseli w sprawie przyszłości Syrii w 2019 r. (budżet UE na 2019 r. przewiduje już środki finansowe na rzecz Syrii w wysokości 2,01 mld euro);
  • dalsze wsparcie rozwijania systemu wjazdu/wyjazdu, europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż, zmodernizowanego Systemu Informacyjnego Schengen i Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju w ogólnym celu zwiększania interoperacyjności unijnych systemów informacyjnych, co ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom UE.

Budżet zorientowany na osiągnięcie wyników

Zapewnienie, by każde euro z budżetu UE tworzyło wartość dodaną dla obywateli UE, jest dla Komisji priorytetem. Jest to również główny cel wniosku Komisji dotyczącego przyszłego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027.

Wraz z projektem budżetu Komisja opublikowała dziś przegląd wyników w odniesieniu do każdego z programów finansowanych z budżetu UE. Pokazuje on, że budżet UE przynosi konkretne rezultaty dla obywateli w UE i poza jej granicami.

Kontekst 

Projekt budżetu UE na 2020 r. obejmuje dwie kwoty na każdy program, który ma być finansowany z budżetu – środki na zobowiązania i środki na płatności. Zobowiązania odnoszą się do środków, co do których można się zobowiązać w umowach w danym roku, zaś płatności to środki faktycznie wydatkowane. Proponowany budżet UE na 2020 r. wynosi 168,3 mld euro w środkach na zobowiązania (+1,3 proc. w porównaniu z 2019 r.) i 153,7 mld euro w środkach na płatności (+3,5proc. w porównaniu z 2019 r.).

Budżet UE jest przede wszystkim budżetem inwestycyjnym. Odpowiada on mniej więcej 1 proc. dochodu narodowego brutto UE i stanowi około 2 proc. wszystkich unijnych wydatków publicznych. Jego celem jest uzupełnienie budżetów krajowych i realizacja priorytetów uzgodnionych przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Budżet UE na 2020 r. jest ostatnim budżetem w ramach obecnych wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014–2020. Projekt budżetu opiera się na założeniu, że Wielka Brytania będzie w pełni uczestniczyć w realizacji i finansowaniu budżetu UE na 2020 r., tak jak gdyby była ona państwem członkowskim.

Wiosną 2018 r. Komisja opublikowała propozycje dotyczące następnego długoterminowego budżetu UE, który obejmuje lata 2021–2027. Państwa członkowskie i nowo wybrany Parlament Europejski będą prowadzić równolegle negocjacje na temat budżetu na 2020 r. i budżetu długoterminowego.

Więcej informacji

Projekt budżetu UE na 2020 r. – pytania i odpowiedzi
Projekt budżetu UE na 2020 r. – dokumenty
Przegląd wyników programów (2018 r.)
Zestawienie informacji – Projekt budżetu UE na 2020 r.
Zestawienie informacji – Przegląd wyników programów
Wniosek Komisji dotyczący następnego długoterminowego budżetu UE
Budżet UE w skrócie 




ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK