SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Jest to siódmy i ostatni budżet w ramach obecnego długoterminowego budżetu UE na lata 2014–2020 i stosują się do niego ograniczenia tego wieloletniego planu. Celem tego budżetu jest optymalizacja finansowania istniejących programów i nowych inicjatyw oraz pobudzenie tworzenia europejskiej wartości dodanej zgodnie z priorytetami Komisji Jeana-Claude'a Junckera.
Günther H. Oettinger, komisarz europejski odpowiedzialny za budżet i zasoby ludzkie, stwierdził: „Projekt budżetu UE na 2020 r. jest ostatnim budżetem proponowanym przez Komisję pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera. Jego celem jest dalsze wspieranie priorytetów UE – tworzenia miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, młodzieży, przeciwdziałania zmianie klimatu, bezpieczeństwa i solidarności – oraz przygotowanie przejścia do następnego cyklu budżetowego. Zwracam się do Rady i nowego Parlamentu o terminowe osiągnięcie porozumienia, które zapewni stabilność przyszłości UE”.
Zgodnie z wnioskiem Komisji środki w budżecie na 2020 r. zostaną przeznaczone na następujące obszary priorytetowe: konkurencyjna gospodarka i młodzież; oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i solidarności w UE i poza UE, zmiana klimatu.
21 proc. ogólnego proponowanego budżetu na 2020 r. zostanie przeznaczone na przeciwdziałanie zmianie klimatu. Jest to zgodne z ambitnym celem polegającym na przeznaczeniu 20 proc. obecnego długoterminowego budżetu UE na działania związane z walką ze zmianą klimatu.
Inwestowanie w konkurencyjną gospodarkę i młodzież
Ponad 83 mld euro środków na zobowiązania przyczyni się do pobudzenia wzrostu gospodarczego i rozwoju europejskich regionów i będzie zapewniać wsparcie młodym ludziom. W tym:
Wzmocnienie bezpieczeństwa i solidarności w UE i poza UE
Wiele z wyzwań, przed jakimi stoi Europa, nie zna granic. UE wielokrotnie wykorzystywała wszystkie środki elastyczności dostępne w budżecie, aby reagować na klęski i katastrofy, rozwiązywać problemy związane z migracją i wzmacniać swoje granice zewnętrzne. Dzięki swoim różnym instrumentom budżet UE na 2020 r. będzie nadal inwestował w solidarność i bezpieczeństwo w Europie i poza nią:
Budżet zorientowany na osiągnięcie wyników
Zapewnienie, by każde euro z budżetu UE tworzyło wartość dodaną dla obywateli UE, jest dla Komisji priorytetem. Jest to również główny cel wniosku Komisji dotyczącego przyszłego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027.
Wraz z projektem budżetu Komisja opublikowała dziś przegląd wyników w odniesieniu do każdego z programów finansowanych z budżetu UE. Pokazuje on, że budżet UE przynosi konkretne rezultaty dla obywateli w UE i poza jej granicami.
Kontekst
Projekt budżetu UE na 2020 r. obejmuje dwie kwoty na każdy program, który ma być finansowany z budżetu – środki na zobowiązania i środki na płatności. Zobowiązania odnoszą się do środków, co do których można się zobowiązać w umowach w danym roku, zaś płatności to środki faktycznie wydatkowane. Proponowany budżet UE na 2020 r. wynosi 168,3 mld euro w środkach na zobowiązania (+1,3 proc. w porównaniu z 2019 r.) i 153,7 mld euro w środkach na płatności (+3,5proc. w porównaniu z 2019 r.).
Budżet UE jest przede wszystkim budżetem inwestycyjnym. Odpowiada on mniej więcej 1 proc. dochodu narodowego brutto UE i stanowi około 2 proc. wszystkich unijnych wydatków publicznych. Jego celem jest uzupełnienie budżetów krajowych i realizacja priorytetów uzgodnionych przez wszystkie państwa członkowskie UE.
Budżet UE na 2020 r. jest ostatnim budżetem w ramach obecnych wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014–2020. Projekt budżetu opiera się na założeniu, że Wielka Brytania będzie w pełni uczestniczyć w realizacji i finansowaniu budżetu UE na 2020 r., tak jak gdyby była ona państwem członkowskim.
Wiosną 2018 r. Komisja opublikowała propozycje dotyczące następnego długoterminowego budżetu UE, który obejmuje lata 2021–2027. Państwa członkowskie i nowo wybrany Parlament Europejski będą prowadzić równolegle negocjacje na temat budżetu na 2020 r. i budżetu długoterminowego.
Więcej informacji
- Projekt budżetu UE na 2020 r. – pytania i odpowiedzi
- Projekt budżetu UE na 2020 r. – dokumenty
- Przegląd wyników programów (2018 r.)
- Zestawienie informacji – Projekt budżetu UE na 2020 r.
- Zestawienie informacji – Przegląd wyników programów
- Wniosek Komisji dotyczący następnego długoterminowego budżetu UE
- Budżet UE w skrócie