SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


07.11.2019 Inicjatywa DiscoverEU: 20 tys. osiemnastolatków otrzyma bilety na podróż po Europie w okresie letnim

Dzisiaj rozpoczyna się kolejna runda konkursu DiscoverEU zorganizowanego przez Komisję Europejską. Uczestnicy konkursu będą mieli możliwość podróżowania po Europie i poznawania jej dziedzictwa kulturowego, a jednocześnie zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Do 28 listopada 2019 r. (do godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego) każdy osiemnastoletni obywatel UE może zgłosić się do udziału w konkursie. Zwycięzcy będą mogli odbyć podróż po Europie między 1 kwietnia a 31 października 2020 r. Do tej pory w ramach trzech rund konkursu Komisja przyznała 50 tys. biletów, a do udziału w konkursie zgłosiło się 275 tys. młodych ludzi. Nowa runda umożliwi kolejnym 20 tys. młodych osób udział w DiscoverEU.

Komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację, kulturę, młodzież i sport, powiedział: Dzięki działającej od półtora roku inicjatywie DiscoverEU młodzi Europejczycy mają nowe możliwości poznawania swojego kontynentu. Z radością obserwuję, jak entuzjastycznie przyjęli oni ten program, tworząc prawdziwą wspólnotę z innymi laureatami konkursu i pozostałymi osobami. Zapraszam młodych ludzi ze wszystkich zakątków Europy do zgłoszenia się do udziału w konkursie. Może to być okazja do tego, by odkryć zalety swobodnego przemieszczania się po naszej Unii, zdobyć ważne umiejętności, poznać różnorodność i bogactwo kulturowe Europy oraz zawrzeć nowe znajomości.

Zainteresowani uczestnicy DiscoverEU mogą również brać udział w różnych spotkaniach i wydarzeniach zorganizowanych podczas podróży, a także otrzymać dziennik podróży, w którym mogą opisywać swoje doświadczenia. Co roku wydarzenia w ramach inicjatywy DiscoverEU organizowane są wokół tematu związanego z priorytetami Unii Europejskiej. Tematem przewodnim na 2019 r. jest „Poznawanie Europy”. Tematem na 2020 r. będzie „Zrównoważona zielona Europa”.

Kto może wziąć udział w konkursie i w jaki sposób?

W dniu 31 grudnia 2019 r. kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat i mieć czas na wyjazd w okresie od 1 kwietnia do 31 października 2020 r. Podróż może trwać maksymalnie 30 dni. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie mogą wysłać swoje zgłoszenie za pośrednictwem Europejskiego Portalu Młodzieżowego do 28 listopada 2019 r. Zgłoszenia oceni specjalna komisja, która wybierze laureatów. W styczniu 2020 r. uczestnicy zostaną powiadomieni o wynikach konkursu, uzyskanych na podstawie quizu z ogólnej wiedzy o Unii Europejskiej.

Laureaci mogą podróżować indywidualnie lub w grupie maksymalnie pięciu osób. Podróż odbywa się przeważnie koleją. Jednak aby dostęp do konkursu był zapewniony we wszystkich zakątkach kontynentu, laureaci mogą skorzystać również z innych środków transportu, takich jak autobus czy prom lub, w wyjątkowych przypadkach, samolot. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy mieszkają na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach, także będą mogli wziąć udział.

Po dzisiejszym uruchomieniu nowej rundy Komisja planuje również kolejną rundę konkursu na pierwszą połowę 2020 r.

Kontekst

Komisja zorganizowała konkurs DiscoverEU po raz pierwszy w czerwcu 2018 r. w odpowiedzi na wniosek Parlamentu Europejskiego, który dotyczył tzw. działania przygotowawczego. Początkowy budżet wynosił 12 mln euro. Budżet na 2019 r. wynosi 16 mln euro, a na 2020 r. planuje się budżet w wysokości 25 mln euro. Konkurs DiscoverEU łączy tysiące młodych ludzi, którzy teraz tworzą paneuropejską wspólnotę. Uczestnicy, którzy nie znali się wcześniej, nawiązali ze sobą kontakt za pomocą mediów społecznościowych, wymieniali się wskazówkami i lokalnymi poradami, podróżowali w grupach od miasta do miasta lub odwiedzali się w swoich miejscach zamieszkania.

Więcej informacji

Pytania i odpowiedzi
Zestawienie informacji
Dalsze informacje są dostępne na Europejskim Portalu Młodzieżowym
oraz na jego stronach na FacebookuTwitterze i Instagramie.
ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK