SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


19.01.2021 Posłowie PE chcą nałożenia nowych sankcji na Rosję z powodu uwięzienia Nawalnego

Posłowie zdecydowanie potępiają aresztowanie Aleksieja Nawalnego i wzywają UE do rozszerzenia sankcji przeciwko rosyjskim urzędnikom, aby objąć nimi osoby stojące za jego uwięzieniem.

Podczas debaty z szefem polityki zagranicznej UE Josepem Borrellem we wtorek po południu, posłowie wezwali władze rosyjskie do natychmiastowego uwolnienia rosyjskiego polityka opozycyjnego i działacza antykorupcyjnego Aleksieja Nawalnego, podkreślając, że jego aresztowanie i sposób, w jaki do niego doszło, jest wyraźnie sprzeczne z prawem międzynarodowym i rosyjską konstytucją.

Posłowie domagają się również rozszerzenia sankcji UE stosowanych obecnie wobec urzędników rosyjskich odpowiedzialnych za otrucie Nawalnego, tak aby objęły one również osoby zaangażowane w jego uwięzienie. Dla wszystkich tych celów UE nie może się wahać przed zastosowaniem nowego unijnego globalnego systemu sankcji w zakresie praw człowieka, podkreślili posłowie.

Niektórzy z posłów twierdzili również, że należy zrobić o wiele więcej, aby skutecznie pociągnąć Kreml do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i upolitycznienie rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Kilku z nich wezwało UE, a w szczególności niektóre rządy krajowe i regionalne, do ostatecznego zakończenia pozostałych prac nad gazociągiem Nord Stream 2, jako sposobu na nałożenie odpowiednich sankcji gospodarczych na rząd rosyjski.

Inni stwierdzili, że prezydent Rosji Władimir Putin wydaje się obawiać pójścia w ślady białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki i dlatego robi wszystko, aby aresztować krytyków reżimu.Możesz obejrzeć debatę ponownie tutaj. Rezolucja w sprawie aresztowania Aleksieja Navalnego zostanie poddana pod głosowanie w czwartek.

Kliknij na linki, aby ponownie obejrzeć poszczególne wystąpienia:

Josep BORRELL FONTELLES, Wiceprzewodniczący, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa
David MCALLISTER (EPP, DE)
Isabel SANTOS (S&D, PT)
Urmas PAET (Renew Europe, ET)
Marco ZANNI (ID, IT)
Sergey LAGODINSKY (Greens/EFA, DE)
Witold Jan WASZCZYKOWSKI (ECR, PL)
Idoia VILLANUEVA RUIZ (The Left, ES)
Fabio Massimo CASTALDO (NI, IT)Więcej informacji

Video:Aresztowanie Aleksieja Nawalnego w Moskwie, oświadczenia: David McAllister (EPP, DE), Przewodniczący AFET oraz Andrius Kubilius (EPP, LT), sprawozdawca

Fragmenty debaty

Oświadczenie dla prasy: “Posłowie bardzo zaniepokojeni aresztowaniem Aleksieja Nawalnego” (18.01.2021)

Komunikat prasowy “Aleksiej Nawalny rozmawia z posłami na temat walki Kremla z przeciwnikami politycznymi” (27.11.2020)

Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 17 września 2020 r. w sprawie sytuacji w Rosji i próby otrucia Aleksieja Nawalnego

Komunikat prasowy “Posłowie wzywają do wprowadzenia sankcji UE przeciwko białoruskiemu prezydentowi i odpowiedzialnym za otrucie Nawalnego” (17.09.2020)
ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK