SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Komisja przedstawia dziś plan działania na rzecz synergii między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym z myślą o dalszym zwiększeniu przewagi technologicznej Europy i wspieraniu jej bazy przemysłowej. Plan działania opracowano w związku z tym, że po raz pierwszy finansowanie unijne stwarza możliwości zwiększenia europejskich zdolności w zakresie innowacji, a to poprzez badanie i wykorzystywanie przełomowego potencjału technologii na styku między ich zastosowaniami w sektorach obronności i przestrzeni kosmicznej oraz w sferze cywilnej (np. chmura, procesory, technologie cybernetyczne i kwantowe oraz sztuczna inteligencja).
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej, powiedziała: Dzięki Europejskiemu Funduszowi Obronnemu mamy duży potencjał synergii między innowacjami w dziedzinie przestrzeni kosmicznej, obronności oraz cywilnych badań naukowych i innowacji. Jest to nam potrzebne w przypadku szeregu technologii krytycznych. Ten plan działania stanowi systematyczne i metodologiczne podejście do synergii w zakresie technologii krytycznych we wspomnianych trzech dziedzinach. Chodzi o to, by innowacje były systematycznie tak projektowane, by znajdowały wiele zastosowań. Należy też wykorzystać ogromny potencjał naukowców i start-upów zakresie innowacji.
Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego, powiedział: Jak najlepsze wykorzystanie Europejskiego Funduszu Obronnego i zapewnienie silnej synergii między technologiami obronnymi, kosmicznymi i cywilnymi doprowadzi do powstania innowacji radykalnych i sprawi, że Europa nadal będzie wyznaczać światowe standardy. Zmniejszy to również naszą zależność w dziedzinie technologii krytycznych i wzmocni wiodącą pozycję w przemyśle, co jest nam potrzebne do wyjścia z kryzysu.
Główne cele planu działania to:
Mając na uwadze te cele, Komisja zapowiedziała jedenaście ukierunkowanych działań, które skoncentrują się na wzajemnych zależnościach między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym. Działania te mają przede wszystkim służyć:
Wprawdzie zakres przedstawionego planu działania ogranicza się do programów i instrumentów UE, może on jednak wywoływać podobny, pozytywny efekt synergii na szczeblu krajowym ze względu na to, że państwa członkowskie współfinansują unijne projekty. Partnerstwo transatlantyckie i współpraca z innymi krajami o podobnych poglądach mogą wspierać działania UE w tej dziedzinie.
Kontekst
Po objęciu obowiązków przewodniczącej Ursula von der Leyen powierzyła Komisji zadanie zapewnienia wzajemnej wymiany między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym oraz skoncentrowania się na wzmocnieniu kluczowego związku między przestrzenią kosmiczną, obronnością i bezpieczeństwem. W związku z tym w marcu 2020 r. w strategii przemysłowej zapowiedziano plan działania na rzecz synergii między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym, również na szczeblu programów, technologii, innowacji i przedsiębiorstw typu start-up.
Rada UE w swoich konkluzjach w sprawie bezpieczeństwa i obrony z dnia 17 czerwca 2020 r. z zadowoleniem przyjęła apel o większą synergię w programach UE między przemysłem cywilnym i obronnym, w tym sektorem kosmicznym, przy jednoczesnym poszanowaniu odmiennych charakterów i podstaw prawnych odpowiednich programów i inicjatyw UE, w tym cywilnego charakteru europejskich programów kosmicznych, w celu skuteczniejszego wykorzystania zasobów i technologii oraz osiągnięcia korzyści skali.
W czasach, gdy Europa stoi w obliczu bezprecedensowej globalnej konkurencji w zmieniającym się kontekście geopolitycznym, a pojawienie się szybko zmieniających się technologii i nowych modeli biznesowych stwarza nowe możliwości, wzrost inwestycji w technologie do zastosowań cywilnych, obronnych lub kosmicznych może pomóc Europie utrzymać swoją bazę przemysłową, odpowiednio reagować na konkurencję geopolityczną i wzmacniać własną suwerenność technologiczną.
Dodatkowe informacje
Plan działania na rzecz synergii między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym
Pytania i odpowiedzi: Plan działania na rzecz synergii między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym
Strategia przemysłowa
Strona internetowa DG DEFIS
Synergia między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym Pobierz (48.922 kB - PDF)