SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


26.01.2022 Oświadczenie przewodniczącej Ursuli von der Leyen z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia przypada 77. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W tym dniu wspominamy wszystkich ocalałych z zagłady oraz oddajemy hołd pamięci milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar zamordowanych przez reżim nazistowski. Z tej okazji w Europie i na całym świecie przewidziano szereg uroczystości upamiętniających ofiary Holokaustu.

W tym roku przypada także 80. rocznica konferencji w Wannsee, spotkania członków nazistowskich władz Niemiec, na którym przypieczętowano tragiczny los europejskich Żydów. Podczas tego spotkania naziści zaplanowali systematyczną eksterminację Żydów w całej Europie.

Holokaust był katastrofą w dziejach Europy. Nie doszłoby do niej bez antysemityzmu, procesu głębokiego odczłowieczania osób narodowości żydowskiej. To dehumanizacja ludności żydowskiej prowadzona przez nazistowskie Niemcy utorowała drogę dla Shoah. Nie wolno nam o tym nigdy zapomnieć.

Dziś patrzymy również w przyszłość. Fundamentem dla budowy Europy po wojnie była obietnica pokoju. Tymczasem dziś w Europie antysemityzm znów przybiera na sile, zagrażając społecznościom żydowskim. 

Od początku pandemii w internecie i poza nim w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się antysemickie teorie spiskowe i dezinformacja. Przeciwnicy szczepień na COVID-19, którzy w czasie demonstracji w miastach europejskich posługują się symbolem gwiazdy Davida, porównując obostrzenia pandemiczne z ludobójstwem, jakiego dopuścił się reżim nazistowski, trywializują doświadczenia ofiar Shoah. Zniekształcanie Holokaustu jest pożywką dla retoryki nienawiści. Każdy Europejczyk musi znać fakty i mieć wiedzę o Holokauście. 

Dlatego właśnie Komisja Europejska przedstawiła pierwszą w historii strategię UE w sprawie zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego. Strategia zawiera ponad 70 konkretnych działań mających na celu zwalczanie antysemityzmu w internecie, zapewnienie bezpieczeństwa społecznościom żydowskim, utworzenie sieci miejsc „w których wydarzył się Holokaust” oraz dotarcie do społeczeństwa z refleksją na temat kultury pamięci o przeszłości w Europie.

Głównym celem naszych działań jest zapewnienie, by Żydzi w całej Europie mogli żyć zgodnie ze swoimi tradycjami religijnymi i kulturowymi. Europa bowiem będzie mogła rozwijać się pomyślnie tylko wówczas, gdy jej żydowskie społeczności będą mieć bezpieczne warunki do rozwoju. Życie żydowskie jest nieodłącznym elementem zarówno historii, jak i przyszłości Europy.

Kontekst

5 października 2021 r. Komisja przedstawiła strategię zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego, aby pomóc państwom UE i społeczeństwu obywatelskiemu w walce z antysemityzmem. Pamięć o Holokauście jest istotnym elementem działań mających zagwarantować, abyśmy nigdy nie zapomnieli naszej historii.

27 stycznia 2022 r. na siedzibie głównej Komisji Europejskiej – budynku Berlaymont po raz pierwszy rozbłyśnie napis #WeRemember. W ten sposób Komisja przyłączy się do kampanii współorganizowanej przez Światowy Kongres Żydów i UNESCO dla uczczenia pamięci ofiar Shoah.

Aby zwiększyć świadomość i przeciwdziałać zniekształceniu Holokaustu, Komisja zainicjowała i kontynuuje kampanię #ProtectTheFacts we współpracy z Międzynarodowym Sojuszem na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), UNESCO i Organizacją Narodów Zjednoczonych.

W 2005 r. w rezolucji „Pamięć o Holokauście” (60/7) Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych wyznaczono 27 stycznia jako międzynarodowy dzień upamiętniający ofiary Holokaustu. 27 stycznia 1945 r. siły alianckie wyzwoliły obóz zagłady i obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

W rezolucji wezwano wszystkie państwa będące członkami ONZ do uczczenia pamięci ofiar Holokaustu i do opracowywania programów edukacyjnych dotyczących historii Holokaustu, aby przeciwdziałać przyszłym aktom ludobójstwa. Zaapelowano też o aktywne zachowanie miejsc związanych z Holokaustem, w których znajdowały się nazistowskie obozy zagłady, obozy koncentracyjne, obozy pracy przymusowej i więzienia.
21 stycznia ONZ przyjęła rezolucję w sprawie walki z negowaniem Holokaustu, w której wezwano kraje ONZ i przedsiębiorstwa sektora mediów społecznościowych do włączenia się do walki z antysemityzmem.

Dodatkowe informacje

Działania UE w walce z antysemityzmem

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Pobierz (47.482 kB - PDF)
ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK