SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


25.04.2022 UE–Indie: Wspólny komunikat prasowy w sprawie ustanowienia Rady ds. Handlu i Technologii

W poniedziałek na spotkaniu w Nowym Delhi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Indii Narendra Modi podjęli decyzję o ustanowieniu Rady ds. Handlu i Technologii. Ten mechanizm strategicznej koordynacji pozwoli obu partnerom stawić czoła wyzwaniom związanym z handlem, zaufaną technologią i bezpieczeństwem, a tym samym zacieśnić współpracę w tych obszarach między UE a Indiami. 

Obie strony są zgodne co do tego, że szybkie zmiany w otoczeniu geopolitycznym podkreślają potrzebę wspólnego głębokiego zaangażowania strategicznego. Rada ds. Handlu i Technologii zapewni przewodnictwo polityczne oraz niezbędną strukturę, aby wdrażać decyzje polityczne, koordynować działania techniczne oraz składać sprawozdania na szczeblu politycznym, co pozwoli zapewnić wdrożenie i działania następcze w obszarach, które są istotne dla trwałego postępu gospodarek UE i Indii.

Obchodząc obecnie 60. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych, jesteśmy przekonani, że wspólne wartości i interesy UE i Indii zapewnią solidną podstawę zacieśnienia głębokiej współpracy strategicznej przynoszącej korzyści obu stronom. Unia Europejska i Indie są od dziesięcioleci związane bliskim partnerstwem i są zdecydowane wzmocnić wspólne działania, aby stawić czoła bieżącym wyzwaniom i sprostać obecnym okolicznościom geopolitycznym. Decyzja o utworzeniu Rady ds. Handlu i Technologii jest dla Indii pierwszą tego rodzaju decyzją podjętą z ich partnerem, a dla Unii Europejskiej będzie to druga taka decyzja – pierwsza dotyczyła utworzenia Rady z USA. Ustanowienie Rady UE–Indie ds. Handlu i Technologii jest kluczowym krokiem ku wzmocnionemu partnerstwu strategicznemu, co przyniesie korzyści wszystkim mieszkańcom UE i Indii.

UE–Indie: Wspólny komunikat prasowy w sprawie ustanowienia Rady ds. Handlu i Technologii Pobierz (30.837 kB - PDF)
ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK