SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


05.05.2022 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na Konferencji Darczyńców na rzecz pomocy humanitarnej dla Ukrainy

W czwartek 5 maja w Warszawie przebywa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Weźmie udział w Międzynarodowej Konferencji Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju. Inicjatorami konferencji, która odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie, są premier Mateusz Morawiecki i premier Szwecji Magdalena Andersson, a partnerami wydarzenia - przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przed rozpoczęciem konferencji przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Podczas konferencji przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen wygłosi przemówienie i weźmie udział w konferencji prasowej po wydarzeniu.

Wydarzenie można śledzić online na stronie poświęconej konferencji oraz na kanale EbS.

Początek o godz. 12:00.

Więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/premier/miedzynarodowa-konferencja-darczyncow-na-rzecz-ukrainy-z-udzialem-premiera-mateusza-morawieckiego
https://pomagamukrainie.gov.pl/konferencjaO konferencji

Według danych ONZ ponad 12 milionów ludzi przebywających na ogarniętym wojną terytorium Ukrainy potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, w tym żywności, środków medycznych i schronienia. W odpowiedzi na ogromy wzrost potrzeb, ONZ wraz z partnerami niosącymi pomoc humanitarną rozszerzyli swoje działania pomocowe.

W dniu 5 maja w Warszawie, Polska i Szwecja będą współgospodarzami Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy. Konferencja odbędzie się w partnerstwie z przewodniczącymi Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz z udziałem ONZ. Posłuży ona jako platforma deklarowania dodatkowych funduszy dla podtrzymania natychmiastowej, ratującej życie pomocy humanitarnej dla Ukrainy za pośrednictwem Ukraine Flash Appeal oraz innych mechanizmów finansowania.

Cel warszawskiej konferencji będzie dwojaki:

  • ogłoszenie przez społeczność międzynarodową nowych zobowiązań, podziałów i wydatków mających na celu zaspokojenie natychmiastowych potrzeb humanitarnych
  • dyskusja na temat sposobów wspierania ukraińskiego społeczeństwa oraz zarysowania potrzeb długofalowych.

Dzisiaj potrzeba prawdziwej solidarności, aby skutecznie wesprzeć ukraińskie społeczeństwo. Polska i Szwecja chcą zachęcić partnerów międzynarodowych, aby wspólnie odpowiedzieć na trudną sytuację humanitarną Ukrainy.

Spotkanie odbędzie się na szczeblu szefów państw i rządów, z udziałem przedstawicieli światowego biznesu i instytucji finansowych. Konferencja będzie początkiem serii nadchodzących w najbliższych miesiącach wydarzeń pomocowych dla pogrążonej w wojnie Ukrainy.Konferencja darczyńców
– drugie tego typu wydarzenie w Polsce

To już druga konferencja darczyńców, która odbywa się w Warszawie. Poprzednie spotkanie odbyło się 9 kwietnia. Za wydarzenie odpowiadała międzynarodowa organizacja Global Citizen, natomiast inicjatorami byli premier Kanady i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W konferencji uczestniczył także prezydent Polski Andrzej Duda.Konferencja darczyńców "Stand Up for Ukraine" zgromadziła ponad 10 miliardów euro na pomoc dla ukraińskich uchodźców.
ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK