SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič przyjechał dziś do Ukrainy, aby spotkać się z organizacjami humanitarnymi i wysokiej rangi urzędnikami państwowymi, oferując pomoc w koordynowaniu działań, które UE podejmuje na miejscu w ramach reagowania kryzysowego.
W tym samym czasie UE podjęła dziś decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 205 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Po tej decyzji łączna wartość unijnego finansowania pomocy humanitarnej i pomocy rzeczowej, uruchomionej w odpowiedzi na nielegalną inwazję Rosji na Ukrainę, wynosi ponad 700 mln EUR, z czego 13 mln EUR przeznaczono na projekty w sąsiedniej Mołdawii.
Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič stwierdził: Od ponad 100 dni jesteśmy świadkami niepotrzebnego cierpienia i niezliczonych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego. Na tym etapie kryzysu naszym obowiązkiem jest wspieranie tych, którzy znaleźli się w najgorszej sytuacji. Zareagowaliśmy szybko, znaczne zwiększając naszą obecność na Ukrainie. Dzięki temu finansowaniu nasi partnerzy w dziedzinie pomocy humanitarnej zapewniają potrzebującym żywność, wodę, opiekę zdrowotną, schronienie, ochronę i pomoc pieniężną. Ściśle współpracujemy również z władzami Ukrainy, tak by pomoc udzielana przez państwa członkowskie UE odpowiadała stale zmieniającym się potrzebom. Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności zapewniliśmy Ukraińcom ogromną ilość środków ratujących życie i jesteśmy zdecydowani wspierać Ukrainę tak długo, jak długo będzie to konieczne.
Unijna pomoc humanitarna w Ukrainie
Oprócz finansowej pomocy humanitarnej UE uruchomiła wszelkie możliwe zasoby, aby umożliwić dostarczanie pomocy Ukrainie, np.:
Partnerzy UE w dziedzinie pomocy humanitarnej dbają o to, by pomoc docierała do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, nawet na obszarach o ograniczonym dostępie. Zapewniają oni ludności cywilnej pomoc pieniężną, wodę, żywność, opiekę zdrowotną, ochronę i doraźnie schronienie. Do chwili obecnej za sprawą finansowanych przez UE programów pomocy pieniężnej już 1,59 mln osób otrzymało miesięczne zapomogi w wysokości 2 200 chrywien ukraińskich. Z jednej strony środki te stanowią pomoc dla ludności, ponieważ ułatwiają zakup najbardziej potrzebnych produktów, a jednocześnie wspomagają lokalną gospodarkę.
Kontekst
Od początku rosyjskiej inwazji trwającej od 24 lutego zapotrzebowanie na pomoc humanitarną w Ukrainie osiągnęło bezprecedensowy poziom. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych pomocy humanitarnej potrzebuje do 15,7 mln osób. Wojna w Ukrainie zmusiła już ponad 14 mln osób do opuszczenia swoich domów, z czego prawie 7 mln osób przekroczyło granicę i udało się do krajów sąsiadujących. Szacuje się, że ponad 8 mln osób jest wewnętrznie przesiedlonych. Tymczasem na obszarach dotkniętych skutkami inwazji nadal znajduje się blisko 13 mln osób, które nie chcą lub nie są w stanie wyjechać z powodu działań wojskowych.
W odpowiedzi na potrzeby humanitarne w Ukrainie UE wyasygnowała 28 lutego 90 mln euro, 10 marca – 3 mln euro dla Mołdawii, a 19 kwietnia – 50 mln euro. Dodatkowa kwota 205 mln EUR, o którą dziś wystąpiła Komisja Europejska i która jest obecnie w trakcie zatwierdzania przez władzę budżetową UE, oznacza, że całkowita kwota pomocy humanitarnej, której UE udzieliła w związku z toczącą się wojną, wynosi 348 mln EUR. Finansowanie to jest częścią ogólnej pomocy zadeklarowanej przez Komisję Europejską.
Dodatkowe informacje:
Prowadzone przez UE operacje ochrony ludności i pomocy humanitarnej w Ukrainie
Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE
Ukraina Pobierz (45.788 kB - PDF)