SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


28.06.2022 Oświadczenie komisarz Kadri Simson w sprawie rozpoczęcia handlu energią elektryczną między Ukrainą a UE

Europejska sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej zapowiedziała dziś, że w tym tygodniu, 30 czerwca, rozpocznie się handel energią elektryczną między Ukrainą a UE. Z zadowoleniem przyjmuję tę zmianę, która jest następstwem udanej, dokonanej w marcu w trybie kryzysowym, synchronizacji ukraińskich i mołdawskich sieci energetycznych z europejską siecią kontynentalną. Jest to kolejny krok w kierunku zintegrowania systemów energetycznych tych dwóch krajów z Europą i ma teraz szczególne znaczenie po uzyskaniu przez nie statusu kraju kandydującego do UE.

Stopniowy wzrost handlu energią elektryczną jest szczególnie ważny w kontekście utrzymującej się agresji Rosji wobec Ukrainy. Wzrost ten umożliwi Ukrainie uzyskiwanie dochodów służących wsparciu jej systemu energetycznego w obliczu zmniejszenia dochodu krajowego tego państwa w wyniku ataków Rosji. Jednocześnie UE uzyska dostęp do dodatkowej przystępnej cenowo energii elektrycznej w okresie, gdy ceny są wyjątkowo wysokie.

Jestem wdzięczna ENTSO-E, operatorom systemów przesyłowych z krajów sąsiadujących oraz Sekretariatowi Wspólnoty Energetycznej za ich zaangażowanie we wspieranie Ukrainy i chcę wyrazić uznanie dla Ukrenergo za szybkie spełnienie warunków wstępnych niezbędnych do rozpoczęcia wymiany handlowej.
ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK