SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


03.01.2023 Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie UE

1 stycznia Szwecja po raz trzeci przejęła stery w Radzie UE. Czego szwedzcy eurodeputowani spodziewają się po nadchodzących sześciu miesiącach?

Cztery priorytety szwedzkiej prezydencji to:

  • Bezpieczeństwo: jedność
  • Odporność: konkurencyjność
  • Dobrobyt: transformacja ekologiczna i energetyczna
  • Wartości demokratyczne i rządy prawa: nasz fundament

Czego szwedzcy eurodeputowani oczekują od prezydencji

Energia jest ważnym wyzwaniem dla posłów do PE. Tomas Tobé (EPL) stwierdził, że właśnie energia i bezpieczeństwo będą kluczowymi kwestiami dla szwedzkiej prezydencji. „Musimy utrzymać Europę razem i zwiększyć nasze wsparcie dla Ukrainy, aby zaradzić sytuacji w polityce bezpieczeństwa.”

Ma też duże oczekiwania, że Szwecja skupi się na zwiększaniu konkurencyjności UE: „Powinien powstać jasny unijny program dla zwiększenia konkurencyjności i wymiany handlowej oraz wzmocnienia wzrostu. Szwecja powinna wykorzystać prezydencję, aby pójść w tym kierunku. Ważne będą również dalsze działania dla zwalczania przestępczości zorganizowanej, a także postępy w zakresie paktu migracyjnego”.

Według Heléne Fritzon (S&D), Szwecja tradycyjnie cieszy się dobrą reputacją w zakresie demokracji, klimatu i równości, ale posłanka ma wątpliwości co do nowo wybranego szwedzkiego centroprawicowego rządu, zwłaszcza podczas kryzysu i wojny w Europie. „Potrzebne jest przywództwo charakteryzujące się odwagą polityczną i odpowiedzialnością za przyszłość. Bardzo niepokoję się tym, jak konserwatywny rząd sprosta temu zadaniu. Polityki dotyczące klimatu i równości zostały już zdemontowane, a kwestie demokracji nie są już priorytetem” powiedziała, dodając: „Chciałabym, aby UE przewodziła zielonej i sprawiedliwej transformacji”.

Abir Al-Sahlani (Renew) ma duże nadzieje, że szwedzka prezydencja będzie bronić praworządności, przejrzystości i liberalizmu gospodarczego. „Żeby zapewnić, że głoś UE jest silny na świecie, jednocześnie przyczyniając się do ożywionej debaty na temat UE oraz zwiększenia zainteresowania mediów sprawami UE” powiedziała. Stwierdziła też, że klimat, energia i migracja będą najważniejszymi kwestiami podczas prezydencji, dodając, że „Restrykcyjna polityka migracyjna rządu w kraju jest co najmniej czerwoną flagą”.

Alice Kuhnke (Zieloni/WSE) ma niskie oczekiwania: „Szwedzki rząd już obniżył ambicje w walce z kryzysem klimatycznym… Nie ma czasu na czekanie - kryzys klimatyczny dzieje się tu i teraz i dlatego szwedzka prezydencja powinna przyczynić się do znacznego podniesienia ambicji UE.”

Charlie Weimers (EKR) chciałby, aby oprócz wzmocnienia konkurencyjności i zwiększenia handlu, prezydencja kontynuowała prace Francji i Czech nad zaostrzeniem zasad finansowania UE. „Wiemy, że UE nigdy nie zgodziłaby się na przekazanie milionów skrajnie prawicowym organizacjom, których przywódcy wygłaszali antysemickie, mizoginistyczne lub homofobiczne wypowiedzi. Niestety nie dotyczy to wszystkich ekstremizmów. Zmiana zasad finansowania UE tak, aby nie faworyzować islamistów, powinna być ważnym celem dla szwedzkiej prezydencji.”

Malin Björk (Lewica) jest zaniepokojona przejęciem przewodnictwa UE przez nowy rząd. „Znam wiele osób, które podobnie jak ja martwią się przejęciem prezydencji UE przez Szwecję. Ale mam nadzieję, że [ta prezydencja] mnie zaskoczy i wyraźnie stanie w obronie demokracji i praworządności w krajach takich jak Polska i Węgry oraz będzie działać na rzecz ambitnej polityki klimatycznej i humanitarnej polityki migracyjnej”.

Hiszpania przejmie prezydencję w UE w drugiej połowie 2023 roku, tworząc kolejne prezydencyjne trio z Belgią i Węgrami.


Strona szwedzkiej prezydencji UE 

ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK