SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


20.01.2023 UE zobowiązuje się przeznaczyć 1 mln euro na przełomowe porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa

UE zobowiązała się przeznaczyć 1 mln euro na mechanizm finansowania rybołówstwa, który jest częścią osiągniętego w zeszłym roku porozumienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Nowy mechanizm finansowania rybołówstwa, ustanowiony w listopadzie 2022 r., ma na celu wspieranie zrównoważonego charakteru rybołówstwa i położenie kresu szkodliwym subsydiom w tym sektorze. Mechanizm zapewni dotacje krajom rozwijającym się i najsłabiej rozwiniętym, aby mogły korzystać z pomocy technicznej i budowania zdolności w celu wdrożenia zasad określonych w porozumieniu WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa.

Dotacje te uzupełnią i zwiększą inną istniejącą pomoc dostępną na rzecz zrównoważonego rybołówstwa. Zobowiązanie UE zapowiedział wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Valdis Dombrovskis w Davos z okazji spotkania z dyrektor generalną WTO Ngozi Okonjo-Iwealą.

Kontekst

Porozumienie WTO w sprawie subsydiów w sektorze rybołówstwa, które osiągnięto podczas 12. konferencji ministerialnej WTO w czerwcu 2022 r., przyniosło nowe konkretne zasady, które wyeliminują subsydia prowadzące do przełowienia. Jest to pierwsze wielostronne porozumienie WTO wspierające zrównoważony rozwój.

Aby porozumienie mogło wejść w życie, musi zostać przyjęte przez dwie trzecie członków WTO. Na forum WTO trwają również negocjacje w sprawie nierozstrzygniętych jeszcze kwestii związanych z subsydiami dla rybołówstwa, m.in. w sprawie dalszego udoskonalenia porozumienia.

Więcej informacji

Najważniejsze wyniki 12. konferencji ministerialnej WTO
Mechanizm finansowania rybołówstwa WTO – komunikat prasowy
Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa

Quote(s)

Porozumienie w sprawie subsydiów dla rybołówstwa stanowi ważny etap na drodze do zrównoważonego wykorzystywania oceanów. Zakazuje szkodliwych subsydiów dla rybołówstwa, które są kluczowym czynnikiem powodującym kurczenie się na dużą skalę światowych zasobów rybnych. Sprawą najwyższej wagi jest, aby wszyscy członkowie WTO, niezależnie od ich środków i poziomu rozwoju, skutecznie i jak najszybciej wdrożyli to porozumienie. Deklarując 1 mln euro na mechanizm finansowania rybołówstwa, UE pomaga tym, którzy obecnie nie posiadają wystarczającej wiedzy technicznej ani zdolności, aby to uczynić. Zachęcamy do zadeklarowania wsparcia również innych członków, którzy mogą to uczynić. Wspólnie możemy sprawić, że rybołówstwo stanie się bardziej zrównoważone na całym świecie.
Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy odpowiedzialny za handel - 20/01/2023

Pdf do druku

Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa
polski (33.691 kB - PDF)
Pobierz (33.691 kB - PDF)

ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK