SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


17.09.2024 Komisja zatwierdza polski program pomocy państwa o wartości 1,2 mld euro

Komisja zatwierdza polski program pomocy państwa o wartości 1,2 mld euro, który ma wspierać inwestycje w sektorach strategicznych, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości ok. 1,2 mld euro (5 mld złotych), który ma wspierać inwestycje w sektorach strategicznych, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto. Program zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji („tymczasowe ramy pomocy państwa”) przyjętych przez Komisję 9 marca 2023r. i zmienionych 20 listopada 2023r. i 2 maja 2024r.

Polski środek pomocy

Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa Polska zgłosiła Komisji program pomocy o wartości ok. 1,2 mld euro (5 mld złotych), za pomocą którego zamierza wspierać inwestycje w sektorach strategicznych, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto.
Pomoc przewidziana w programie będzie miała formę dotacji bezpośrednich. Środek będzie dostępny dla przedsiębiorstw produkujących odpowiednie urządzenia, a mianowicie baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery, urządzenia do wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla, a także kluczowe komponenty zaprojektowane i wykorzystywane głównie jako bezpośredni wsad do produkcji takich urządzeń lub powiązane surowce krytyczne niezbędne do ich produkcji.

Komisja uznała program zgłoszony przez władze polskie za zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. W szczególności program (i) będzie stanowić zachętę do produkcji urządzeń istotnych dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto; (ii) przewiduje pomoc, która nie przekracza maksymalnych pułapów, oraz (iii) ogranicza przyznawanie pomocy do 31 grudnia 2025r.

Komisja stwierdziła, że polski program jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny do celu, jakim jest przyspieszenie transformacji ekologicznej i ułatwienie rozwoju niektórych rodzajów działalności gospodarczej ważnych dla wdrożenia planu przemysłowego Zielonego Ładu, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu UE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa.

W związku z tym Komisja zatwierdziła środek pomocy na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.

Kontekst

9 marca 2023 r. Komisja przyjęła nowe tymczasowe ramy pomocy państwa, aby ułatwić zapewnienie środków wsparcia w sektorach, które mają kluczowe znaczenie dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto, zgodnie z planem przemysłowym Zielonego Ładu.

Tymczasowe ramy pomocy państwa przewidują następujące rodzaje pomocy, którą państwa członkowskie mogą przyznawać do 31 grudnia 2025 r. w celu przyspieszenia transformacji ekologicznej:

  • środki przyspieszające wprowadzanie energii odnawialnej (sekcja 2.5) – państwa członkowskie mogą ustanowić programy na rzecz inwestycji we wszystkie odnawialne źródła energii, stosując uproszczone procedury przetargowe;
  • środki ułatwiające obniżenie emisyjności procesów przemysłowych (sekcja 2.6) – państwa członkowskie mogą wspierać inwestycje w obniżenie emisyjności działalności przemysłowej w celu zmniejszenia zależności od przywozu paliw kopalnych, w szczególności przez elektryfikację, poprawę efektywności energetycznej oraz przejście na wodór odnawialny i wodór elektrolityczny spełniający określone warunki. Rozszerzono przy tym możliwości wspierania dekarbonizacji procesów przemysłowych, w których przechodzi się na paliwa wodorowe;
  • środki mające jeszcze bardziej przyspieszyć inwestycje w sektorach kluczowych dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto (sekcja 2.8) – państwa członkowskie mogą przyznawać wsparcie inwestycyjne na rzecz produkcji urządzeń strategicznych (a mianowicie akumulatorów, paneli słonecznych, turbin wiatrowych, pomp ciepła i elektrolizerów oraz urządzeń do wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla), a także na rzecz produkcji kluczowych komponentów oraz produkcji i recyklingu powiązanych surowców krytycznych. Wsparcie jest ograniczone do określonego odsetka kosztów inwestycji do określonych kwot, w zależności od lokalizacji inwestycji i wielkości beneficjenta. Dopuszcza się wyższe wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także dla przedsiębiorstw w regionach w niekorzystnym położeniu, aby zapewnić należyte uwzględnienie celów w zakresie spójności. Ponadto – w wyjątkowych sytuacjach i z zastrzeżeniem szeregu zabezpieczeń – państwa członkowskie mogą udzielać większego wsparcia poszczególnym przedsiębiorstwom, jeżeli istnieje realne ryzyko przekierowania inwestycji poza Europę.

Więcej informacji na temat tymczasowych ram pomocy państwa zamieszczono tutaj.

Wersja jawna dzisiejszej decyzji zostanie udostępniona pod numerem sprawy SA.109581 w rejestrze pomocy państwa na stronie internetowej Komisji poświęconej konkurencji po wyjaśnieniu wszelkich kwestii związanych z poufnością. Wykaz nowych decyzji dotyczących pomocy państwa opublikowanych w internecie i Dzienniku Urzędowym zamieszczany jest w cotygodniowym biuletynie internetowym dotyczącym konkurencji.

Cytat(y)

Dziś zatwierdziliśmy polski środek o wartości 1,2 mld euro mający wspierać inwestycje w urządzenia strategiczne, a mianowicie baterie, panele słoneczne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe, elektrolizery oraz urządzenia do wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla. Pomoże to przyspieszyć przejście na gospodarkę o zerowej emisji netto, zgodnie z celami planu przemysłowego Zielonego Ładu i celem UE w zakresie neutralności klimatycznej. Jednocześnie zakłócenia konkurencji pozostają ograniczone.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji


Powiązane tematy

Konkurencja 

Pdf do druku

Pomoc państwa
Polski
48.366, kB - PDF
Pobierz  




ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK