SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


17.09.2024 Oddymianie Europejczyków

Prawie 100 mln euro zamierza przeznaczyć Komisja Europejska na poprawę zdrowia publicznego poprzez profilaktykę nikotynową i ochronę obywateli przed dymem tytoniowym w miejscach ogólnie dostępnych.

KE zaleciła lepszą ochronę ludzi przed skutkami wtórnego dymu tytoniowego i aerozoli w drodze przeglądu zalecenia Rady w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego.

nowej inicjatywie  zaleca się, aby państwa członkowskie rozszerzyły politykę ochrony środowiska wolnego od dymu tytoniowego na kluczowe obszary zewnętrzne, aby lepiej chronić ludzi w UE, zwłaszcza dzieci i młodzież.

Obszary te obejmują przestrzenie rekreacyjne na wolnym powietrzu, na których dzieci mogą gromadzić się, takie jak publiczne place zabaw, parki rozrywki i baseny; obszary na wolnym powietrzu połączone z opieką zdrowotną i placówkami edukacyjnymi; budynki publiczne; zakłady usługowe; oraz przystanków i dworców transportowych.

W zaleceniu zaleca się również, aby państwa członkowskie rozszerzyły politykę ochrony środowiska wolnego od dymu tytoniowego na nowe produkty, takie jak podgrzewane wyroby tytoniowe i papierosy elektroniczne, które w coraz większym stopniu docierają do bardzo młodych użytkowników. Dzieje się tak po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśliła negatywne skutki narażenia na emisje używane z tych nowo powstających produktów, w tym znaczne problemy układu oddechowego i układu krążenia.

Komisja zachęca również państwa członkowskie do wymiany najlepszych praktyk i zacieśnienia współpracy międzynarodowej, aby zmaksymalizować wpływ środków podejmowanych w całej UE. Komisja zapewni wsparcie, w tym poprzez dotację bezpośrednią o wartości 16 mln EUR z Programu UE dla zdrowia i 80 mln EUR z programu „Horyzont 2020”, w celu wzmocnienia zwalczania tytoniu i nikotyny, a także zapobiegania uzależnieniom. Komisja opracuje również zestaw narzędzi profilaktycznych w celu wspierania ochrony zdrowia dzieci i młodzieży.

Dzisiejsze zalecenia dotyczące lepszej ochrony ludzi przed narażeniem na wtórny dym tytoniowy i aerozole są skierowane do państw członkowskich. Biorąc pod uwagę, że polityka zdrowotna należy do kompetencji państw członkowskich, zachęca się je do wdrażania tych zaleceń za pomocą własnych polityk, które uznają za stosowne, tj. z uwzględnieniem uwarunkowań i potrzeb krajowych.

Cytaty

Wielu nowotworom i innym chorobom można całkowicie zapobiec dzięki prostym zmianom naszego stylu życia i środowiska. Dzisiejsze zalecenie stanowi kolejny kluczowy krok w kierunku osiągnięcia celów europejskiego planu walki z rakiem i zapewnienia, aby zdrowie obywateli znalazło się w centrum polityki UE. Widzieliśmy już korzyści płynące ze środowisk wolnych od dymu tytoniowego; dzisiejsze zalecenie wprowadza te korzyści na nowy poziom i poprawia nasze ogólne wysiłki w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia

Każdego roku w UE 700,000 osób traci życie z powodu spożywania tytoniu, w tym dziesiątki tysięcy osób z powodu używanego dymu tytoniowego. W Europejskiej Unii Zdrowotnej mamy obowiązek chronić naszych obywateli, w szczególności dzieci i młodzież, przed narażeniem na szkodliwy dym i emisje. Dziś realizujemy kolejne kluczowe działanie w ramach europejskiego planu walki z rakiem i czynimy ważny krok w kierunku osiągnięcia naszego celu, jakim jest stworzenie „pokolenia wolnego od tytoniu” w UE do 2040 r. 

Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności

Tło

W europejskim planie walki z rakiem wyznaczono cel, jakim jest stworzenie do 2040 r. pokolenia wolnego od tytoniu, w którym mniej niż 5 proc. ludności będzie używało tytoniu. Dzisiejszy wniosek stanowi kolejny krok naprzód w wysiłkach na rzecz poprawy profilaktyki zdrowotnej. Wspiera również denormalizację używania tytoniu i nowo powstających wyrobów.

Tytoń jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka, przy czym ponad jedna czwarta zgonów związanych z rakiem wynika z palenia tytoniu w UE, Islandii i Norwegii. Zgony i inne wskaźniki zdrowotne (takie jak zawał serca wśród ogółu społeczeństwa i poprawa stanu zdrowia dróg oddechowych) poprawiły się dzięki środowisku wolnemu od dymu tytoniowego.

W szczególności dzisiejsze zalecenie obejmuje nowe produkty, takie jak podgrzewane wyroby tytoniowe (HTP) i papierosy elektroniczne (e-papierosy). Produkty te znacznie zwiększyły swój udział w rynku. Są one często opatrzone mylącymi oświadczeniami dotyczącymi ich rzekomego bezpieczeństwa lub przydatności jako narzędzia do zaprzestania palenia. Ich potencjalne szkodliwe skutki są jednak poważne, a ich użytkownicy mogą uzależnieć od nikotyny, a także często uciekać się zarówno do tradycyjnego tytoniu, jak i nowo powstających wyrobów.

W zaleceniu rozszerzono również zakres polityki dotyczącej środowiska wolnego od dymu tytoniowego na kluczowe obszary zewnętrzne. Obejmują one publiczne place zabaw, parki rozrywki, baseny, przystanki i stacje transportowe, obszary na wolnym powietrzu połączone z placówkami opieki zdrowotnej i edukacji oraz budynki publiczne.

Szczegółowe informacje




ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK