SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
W rezolucji posłowie chcą, aby kraje UE zniosły obecne ograniczenia utrudniające Ukrainie korzystanie z zachodnich systemów uzbrojenia przeciwko legalnym celom wojskowym w Rosji.
Tekst, przyjęty w czwartek 19 września 425 głosami za, 131 przeciw, przy 63 wstrzymujących się, stwierdza, że bez zniesienia obecnych ograniczeń Ukraina nie może w pełni korzystać z prawa do samoobrony i pozostaje narażona na ataki na swoją ludność i infrastrukturę.
Parlament podkreśla, że niewystarczające dostawy amunicji i ograniczenia w jej użyciu mogą zniwelować wpływ dotychczasowych wysiłków i ubolewa nad malejącą kwotą dwustronnej pomocy wojskowej dla Ukrainy ze strony krajów UE. Posłowie ponownie wzywają państwa członkowskie do wypełnienia zobowiązania z marca 2023 r. do dostarczenia Ukrainie miliona sztuk amunicji oraz do przyspieszenia dostaw broni, systemów obrony powietrznej i amunicji, w tym pocisków TAURUS. Potwierdzają również swoje stanowisko, że wszystkie kraje UE i sojusznicy NATO powinni wspólnie i indywidualnie zobowiązać się do wsparcia wojskowego dla Ukrainy w wysokości nie mniejszej niż 0,25% ich PKB rocznie.
Rezolucja wzywa państwa członkowskie UE do utrzymania i rozszerzenia polityki sankcji Rady wobec Rosji, Białorusi oraz krajów i podmiotów spoza UE dostarczających Rosji technologie wojskowe i podwójnego zastosowania. Posłowie potępiają niedawny transfer pocisków balistycznych przez Iran do Rosji i wzywają do zaostrzenia sankcji zarówno wobec Teheranu, jak i Korei Północnej za ich zaangażowanie we wspieranie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Chcieliby również, aby więcej organizacji oraz osób z Chin zostało dodanych do listy sankcji UE, a także bardziej rygorystycznych środków w celu systematycznego rozwiązywania kwestii obchodzenia sankcji przez firmy z siedzibą w UE, strony trzecie i kraje spoza UE.
Wzywając UE i jej państwa członkowskie do aktywnej pracy na rzecz uzyskania jak najszerszego międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy i znalezienia pokojowego rozwiązania dla wojny, posłowie twierdzą, że każda rezolucja musi opierać się na pełnym poszanowaniu niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Uważają również, że odpowiedzialność za rosyjskie zbrodnie wojenne oraz reparacje i inne płatności ze strony Moskwy są kluczowymi aspektami każdego rozwiązania. W tym celu posłowie chcą, aby UE i podobnie myślący partnerzy ustanowili solidny system prawny dotyczący konfiskaty rosyjskich aktywów państwowych zamrożonych przez UE w ramach wysiłków na rzecz zrekompensowania Ukrainie ogromnych szkód, jakie poniosła.
Więcej informacji w pełnym tekście rezolucji (19.09.2024).