SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
W środę Konferencja Przewodniczących (Przewodnicząca PE oraz liderzy grup politycznych) uzgodniła kalendarz przesłuchań kandydatów na komisarzy.
Przesłuchania rozpoczną się 4 listopada i potrwają do 12 listopada. Konferencja Przewodniczących zdecydowała również o podziale odpowiedzialności między komisje PE w kontekście przesłuchań potwierdzających. Szczegółowy harmonogram, określający, który kandydat na komisarza będzie przesłuchiwany o której godzinie, zostanie ustalony na kolejnym posiedzeniu Konferencji Przewodniczących.
Parlament Europejski zaprasza kandydatów na komisarzy do stawienia się przed odpowiednimi komisjami na przesłuchania, aby ocenić, czy są odpowiedni na stanowiska, które zostały im przydzielone.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała: „Przesłuchania kandydatów na komisarzy to ważny moment dla europejskiej demokracji. Członkowie Parlamentu Europejskiego dokładnie ocenią kompetencje, niezależność i zaangażowanie europejskie każdego kandydata przed głosowaniem nad całym kolegium. Demokracja nie pójdzie na skróty. Nowa kadencja ustawodawcza niesie za sobą nowe oczekiwania. Słusznie, obywatele chcą rozwiązań swoich problemów. Parlament Europejski będzie nadal odgrywał swoją rolę, aby zapewnić, że nasza Unia Europejska dostarcza tych rozwiązań.”
Przed przesłuchaniami Komisja Prawna Parlamentu sprawdza oświadczenia majątkowe kandydatów na komisarzy. Aby kandydat na komisarza mógł wziąć udział w przesłuchaniu, nie może być konfliktu interesów.
W zależności od portfela, kandydat na komisarza może być oceniany przez jedną komisję parlamentarną (komisja odpowiedzialna) lub przez więcej niż jedną komisję (komisje wspólne). Inne komisje mogą zostać zaproszone do udziału, co oznacza, że mogą zadawać pytania ustne, natomiast ostateczna ocena kandydatów leży w gestii koordynatorów odpowiednich komisji.
Po przesłuchaniach odbędą się posiedzenia, na których przewodniczący komisji oraz przedstawiciele grup (koordynatorzy) z różnych komisji ocenią, czy kandydat na komisarza kwalifikuje się zarówno do członkostwa w kolegium, jak i do wykonywania konkretnych zadań, które mu powierzono.
Po zakończeniu wszystkich przesłuchań Konferencja Przewodniczących Komisji oceni wyniki przesłuchań i przekaże swoje wnioski Konferencji Przewodniczących. Ta ostatnia dokona ostatecznej oceny i zdecyduje, czy zakończyć przesłuchania.
Po zakończeniu przesłuchań wybrana na przewodniczącą Komisji Ursula von der Leyen przedstawi całe kolegium komisarzy oraz jego program na posiedzeniu plenarnym.
Jej wystąpienie będzie poprzedzone debatą, a każda grupa polityczna lub co najmniej jedna dwudziesta posłów (niski próg) może zgłosić wniosek o rezolucję.
Cała Komisja potrzebuje zgody Parlamentu (większością głosów oddanych, w głosowaniu imiennym).
Po zatwierdzeniu przez Parlament Komisja jest formalnie powoływana przez Radę Europejską, działającą kwalifikowaną większością głosów.
Strona internetowa dotycząca przesłuchań kandydatów na komisarzy
Zdjęcie: Wysłuchanie parlamentarne z udziałem holenderskiego kandydata na komisarza Wopke Hoekstry w 2023 r.