SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


17.10.2024 Budżet UE 2025: nacisk na badania, zdrowie, edukację i działania w dziedzinie klimatu

Rezolucja budżetowa uzupełnia niedawne głosowanie nad liczbami i uzupełnia stanowisko posłów do PE w sprawie przyszłorocznego budżetu UE.

  • Posłowie proponują znaczne zwiększenie środków na programy Horyzont Europa, Erasmus+, EU4Health, działania w dziedzinie klimatu, infrastrukturę i wsparcie dla sąsiednich regionów.
  • Pierwszy roczny budżet oparty na przeglądzie długoterminowych ram finansowych UE z 2024 r.
  • Rosnące koszty spłaty planu odbudowy nie mogą ograniczać finansowania podstawowych programów, takich jak Erasmus+ - domagają się posłowie.

Posłowie z Komisji Budżetowej domagają się budżetu UE na 2025 r., który skupi się na poprawie życia ludzi, zwiększeniu konkurencyjności i stawieniu czoła obecnym wyzwaniom.

W swoim projekcie rezolucji przyjętym w poniedziałek, po głosowaniu nad danymi budżetowymi z 7 października, posłowie do PE podkreślają, że „w czasach zmian geopolitycznych i instytucjonalnych, presji finansowej, zmian klimatycznych i kryzysu różnorodności biologicznej, a także wyzwań społecznych, wiarygodny, solidny, elastyczny i zorientowany na inwestycje budżet UE pozostaje kluczowy dla realizacji polityk Unii i ma kluczowe znaczenie dla reagowania na rosnące potrzeby obywateli”.

Odrzucenie cięć Rady, wzmocnienie kluczowych programów UE

Posłowie potwierdzili swoje stanowisko z 7 października, odrzucając 1,52 mld euro cięć w finansowaniu zaproponowanych przez Radę, przywracając alokacje do poziomów pierwotnie sugerowanych przez Komisję. Zwiększyli również fundusze na programy niezbędne do sprostania wyzwaniom zdrowotnym i pomocy młodym ludziom, wsparcia rolnictwa, pobudzenia działań w dziedzinie klimatu, zarządzania migracją i potrzebami w zakresie bezpieczeństwa oraz wzmocnienia wsparcia UE dla sąsiednich regionów w kontekście kryzysów geopolitycznych i humanitarnych.

Posłowie ustalili ogólny poziom środków w projekcie budżetu na 2025 r. na prawie 201 mld euro w środkach na zobowiązania, co stanowi wzrost o 1,24 mld euro w porównaniu z budżetem zaproponowanym przez Komisję, oraz na 153,5 mld euro w środkach na płatności.

Koszty spłaty Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy (EURI)

Posłowie podkreślają, że koszty spłaty EURI, które są dwukrotnie wyższe niż pierwotnie przewidywano na 2025 r., nie powinny ograniczać finansowania podstawowych programów, takich jak Erasmus+ czy badania naukowe. Dlatego przywracają cięcia dokonane przez państwa członkowskie w środkach przeznaczonych na te koszty i nalegają na właściwe wykorzystanie nowego „mechanizmu kaskadowego EURI” wprowadzonego w ramach rewizji długoterminowego budżetu UE (WRF, wieloletnie ramy finansowe). Mechanizm ten ma na celu zarządzanie rosnącymi kosztami pożyczek Next Generation EU bez wpływu na kluczowe inicjatywy, utrzymując elastyczność budżetu i zdolność reagowania

Dokładne dane liczbowe są dostępne w komunikacie prasowym dotyczącym głosowania w sprawie danych budżetowych (7 października) oraz w projekcie rezolucji autorstwa sprawozdawców Victora Negrescu (S&D, Rumunia) i Niclasa Herbsta (EPP, DE), który wkrótce zostanie poddany pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym.

Projekt rezolucji został przyjęty stosunkiem głosów 25 do 5, przy 2 głosach wstrzymujących się (wyniki głosowania imiennego będą wkrótce dostępne tutaj).

Kolejne kroki

Parlament zagłosuje nad stanowiskiem Komisji Budżetowej w środę, 23 października. Głosowanie plenarne rozpocznie trzytygodniowe rozmowy „pojednawcze” z Radą, których celem jest osiągnięcie porozumienia między obiema instytucjami na czas, aby przyszłoroczny budżet został przegłosowany przez Parlament i podpisany przez jego przewodniczącego przed końcem roku.

Kontekst

Ponad 90% budżetu UE finansuje działania w krajach UE i poza nimi. Środki te trafiają do obywateli, regionów, miast, rolników, naukowców, studentów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw.

Budżet UE jest wyjątkowy. W przeciwieństwie do budżetów krajowych, które są w dużej mierze wykorzystywane do świadczenia usług publicznych i finansowania systemów zabezpieczenia społecznego, budżet UE jest przede wszystkim budżetem inwestycyjnym.

Czym są zobowiązania i płatności?

Zobowiązania to łączna wartość zobowiązań umownych dotyczących przyszłych płatności, które mogą zostać dokonane w danym roku. Zobowiązania muszą być następnie honorowane płatnościami, albo w tym samym roku, albo, szczególnie w przypadku projektów wieloletnich, w kolejnych latach. Płatności to faktyczne środki wypłacone w danym roku z budżetu UE na pokrycie zobowiązań z bieżącego i poprzednich lat





ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK