SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Ponad stu czterdziestu uczniów i nauczycieli wzięło udział w tegorocznym Zjeździe Szkolnych Klubów Aktywnego Europejczyka. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania był Europejski Rok Umiejętności.
Wspomniane wydarzenie miało miejsce w środę, w dniu 13.10.2024 r., w Trybunale Koronnym na lubelskim Starym Mieście. W spotkaniu udział wzięli uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie; V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach, a także uczniowie ze szkół i klubów europejskich z Mińska Mazowieckiego oraz Ostrołęki.
Zjazd rozpoczął się wystąpieniami zaproszonych gości. Jako pierwsza głos zabrała Pani Beata Stepaniuk – Kuśmierzak Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. Pani Prezydent podkreślała ważność głosu młodych w życiu społecznym. Dzięki tytułowi Europejskiej Stolicy Młodzieży, która przypadła Lublinowi w 2023 roku, nasze miasto zapewniło młodym ludziom realny wpływ na współtworzenie i rozwój różnych sfer życia miasta. Władze miasta nadal starają się stwarzać warunki i narzędzia partycypacji młodych w podejmowanych przez samorząd działaniach.
Z kolei Pan Tomasz Szabłowski, Lubelski Kurator Oświaty, przypomnał zgromadzonym, jak ważne jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Jednym z powodów założenia Wspólnoty Europejskiej było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a obecnie konflikt zbrojny przeniosł się na granice Unii Europejskiej. Następnie przedstawicielka Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw wręczyła Pani Prezydent nagrodę Aktywnej Europejki za niezwykłe zaangażowanie w promowanie europejskich wartości i rozwijanie społecznej aktywności młodzieży. Nagroda ta stanowi dowód uznania dla ogromnego wkładu Pani Prezydent w budowanie otwartego, innowacyjnego i zróżnicowanego środowiska, które w znacznym stopniu przyczyniło się do sukcesu miasta Lublina na arenie europejskiej. Ostatnią część Zjazdu wypełniły warsztaty. Pierwszy z nich pt. “Polityka młodzieżowa w rękach młodych – inspiracje i wyzwania poprowadziła Jagoda Włoch z Biura Polityki Młodzieżowej w Lublinie. Ponadto Sylwia Ciołek i Ewelina Pyzik z Fundacji KreAdukacja zrealizowały zajęcia pt. “Budowanie wspólnoty europejskiej - efektywna praca w zespole”. Ostatni warsztat pt. “Łączymy siły. młodzieżowe dyskusje o wartościach Unii Europejskiej” poprowadziła Aleksandra Kuzioła ze Stowarzyszenia “Ulica Krótka”.
Organizatorem Zjazdu był EUROPE DIRECT Lublin,
działający przy Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw,
a także Biuro Polityki Młodzieżowej Urzędu Miasta w Lublinie.
Patronat nad wydarzeniem objęli:
Krzysztof Komorski - Wojewoda Lubelski,
dr Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublin ,
Tomasz Szabłowski - Lubelski Kurator Oświaty oraz
Piotr Majchrzak - Honorowy Konsul Austrii w Lublinie.