SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


14.11.2024 XXIV Zjazd Szkolnych Klubów Aktywnego Europejczyka

Ponad stu czterdziestu uczniów i nauczycieli wzięło udział w tegorocznym Zjeździe Szkolnych Klubów Aktywnego Europejczyka. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania był Europejski Rok Umiejętności.

Wspomniane wydarzenie miało miejsce w środę, w dniu 13.10.2024 r., w Trybunale Koronnym na lubelskim Starym Mieście. W spotkaniu udział wzięli uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie; V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach, a także uczniowie ze szkół i klubów europejskich z Mińska Mazowieckiego oraz Ostrołęki.

Zjazd rozpoczął się wystąpieniami zaproszonych gości. Jako pierwsza głos zabrała Pani Beata Stepaniuk – Kuśmierzak Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. Pani Prezydent podkreślała ważność głosu młodych w życiu społecznym. Dzięki tytułowi Europejskiej Stolicy Młodzieży, która przypadła Lublinowi w 2023 roku, nasze miasto zapewniło młodym ludziom realny wpływ na współtworzenie i rozwój różnych sfer życia miasta. Władze miasta nadal starają się stwarzać warunki i narzędzia partycypacji młodych w podejmowanych przez samorząd działaniach.

Z kolei Pan Tomasz Szabłowski, Lubelski Kurator Oświaty, przypomnał zgromadzonym, jak ważne jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Jednym z powodów założenia Wspólnoty Europejskiej było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a obecnie konflikt zbrojny przeniosł się na granice Unii Europejskiej. Następnie przedstawicielka Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw wręczyła Pani Prezydent nagrodę Aktywnej Europejki za niezwykłe zaangażowanie w promowanie europejskich wartości i rozwijanie społecznej aktywności młodzieży. Nagroda ta stanowi dowód uznania dla ogromnego wkładu Pani Prezydent w budowanie otwartego, innowacyjnego i zróżnicowanego środowiska, które w znacznym stopniu przyczyniło się do sukcesu miasta Lublina na arenie europejskiej. Ostatnią część Zjazdu wypełniły warsztaty. Pierwszy z nich pt. “Polityka młodzieżowa w rękach młodych – inspiracje i wyzwania poprowadziła Jagoda Włoch z Biura Polityki Młodzieżowej w Lublinie. Ponadto Sylwia Ciołek i Ewelina Pyzik z Fundacji KreAdukacja zrealizowały zajęcia pt. “Budowanie wspólnoty europejskiej - efektywna praca w zespole”. Ostatni warsztat pt. “Łączymy siły. młodzieżowe dyskusje o wartościach Unii Europejskiej” poprowadziła Aleksandra Kuzioła ze Stowarzyszenia “Ulica Krótka”.



powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie


Organizatorem Zjazdu był EUROPE DIRECT Lublin,
działający przy Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw,
a także Biuro Polityki Młodzieżowej Urzędu Miasta w Lublinie.


Patronat nad wydarzeniem objęli:
Krzysztof Komorski - Wojewoda Lubelski,
dr Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublin ,
Tomasz Szabłowski - Lubelski Kurator Oświaty oraz
Piotr Majchrzak - Honorowy Konsul Austrii w Lublinie.






ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK