SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Komisja przyjmuje dziś komunikat na temat wspierania państw członkowskich w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym wynikającym z wykorzystywania migracji jako broni przez Rosję i Białoruś oraz zwiększenia bezpieczeństwa na granicach zewnętrznych UE.
Poważne i utrzymujące się zagrożenia hybrydowe na wschodniej granicy UE ze strony Rosji i Białorusi stawiają przed UE nowe wyzwania. Ten wyjątkowy kontekst zmusza państwa członkowskie graniczące z Rosją i Białorusią do podejmowania zdecydowanych działań, aby móc zagwarantować bezpieczeństwo i integralność terytorialną. Sytuacja ta wymaga bardziej zdecydowanej reakcji UE, przy pełnym poszanowaniu prawa unijnego i międzynarodowego.
Przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała: Podjęliśmy kolejny decydujący krok, aby wesprzeć nasze państwa członkowskie pierwszej linii w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym wynikającym z niedopuszczalnego wykorzystywania migracji przez Rosję i Białoruś. Szczególnie kraje graniczące z Rosją i Białorusią, takie jak Finlandia, której granica z Rosją wynosi 1 340 km, stoją przed poważnym wyzwaniem, jakim jest zagwarantowanie bezpieczeństwa Unii i integralności terytorialnej państw członkowskich. Dziś oferujemy tym państwom dalsze wsparcie, w tym dodatkowe 170 mln euro środków finansowych na modernizację sprzętu do nadzoru elektronicznego, poprawę sieci telekomunikacyjnych, wdrożenie mobilnych urządzeń wykrywających i wtargnięcie do zwalczania dronów. Nie można dopuścić, by autokraci wykorzystywali nasze europejskie wartości przeciwko nam.”
W dzisiejszym komunikacie ustanawiane są ramy działań, które mają służyć państwom członkowskim do tego, by uniemożliwiać Rosji i Białorusi wykorzystywanie unijnych zasad i wartości przeciwko UE.
Komisja będzie zawsze wspierać państwa członkowskie w wysiłkach na rzecz zapewnienia bezpiecznej i chronionej Unii, umożliwiającej pełne funkcjonowanie strefy Schengen, z korzyścią dla wszystkich obywateli UE i przy pełnym poszanowaniu praw podstawowych. Zachęca się państwa członkowskie, by korzystały ze wszystkich możliwości, jakie przewiduje prawodawstwo UE. Komisja jest gotowa współpracować z państwami członkowskimi, które wprowadzają nadzwyczajne środki, aby pomóc im zadbać o uwzględnienie wszystkich istotnych kwestii.
W 2024 r. liczba przybywających osób o nieuregulowanym statusie na granicy UE z Białorusią – zwłaszcza granicy polsko-białoruskiej – znacznie wzrosła (o 66 proc.) w porównaniu z 2023 r. 90 proc. migrantów nielegalnie przekraczających granicę polsko-białoruską posiada rosyjską wizę studencką lub turystyczną.
UE udzieliła już znacznego wsparcia najbardziej zainteresowanym państwom członkowskim i podjęła różnorakie działania, aby zwiększyć gotowość UE do przeciwdziałania temu zagrożeniu. Było to wsparcie finansowe i operacyjne oraz działania dyplomatyczne i informacyjne (w tym z krajami pochodzenia i tranzytu).
W 2021 r. Komisja zaproponowała również środki wobec przewoźników, którzy ułatwiają przemyt migrantów, a w 2023 r. dyrektywę ustanawiającą minimalne przepisy mające na celu zapobieganie ułatwianiu nielegalnego wjazdu, tranzytu i pobytu w UE oraz przeciwdziałanie temu zjawisku. Komisja jest gotowa współpracować z Parlamentem Europejskim i Radą w celu poczynienia szybkich postępów w przyjmowaniu tych wniosków.
Więcej informacji
Komunikat w sprawie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym wynikającym z wykorzystywania migracji jako broni i w sprawie zwiększania bezpieczeństwa na granicy zewnętrznej UE
Finansowanie z Instrumentu na rzecz Zarządzania Granicami i Wiz
Podjęliśmy kolejny decydujący krok, aby wesprzeć nasze państwa członkowskie pierwszej linii w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym wynikającym z niedopuszczalnego wykorzystywania migracji przez Rosję i Białoruś. Szczególnie kraje graniczące z Rosją i Białorusią, takie jak Finlandia, której granica z Rosją wynosi 1 340 km, stoją przed poważnym wyzwaniem, jakim jest zagwarantowanie bezpieczeństwa Unii i integralności terytorialnej państw członkowskich. Dziś oferujemy tym państwom dalsze wsparcie, w tym dodatkowe 170 mln euro środków finansowych na modernizację sprzętu do nadzoru elektronicznego, poprawę sieci telekomunikacyjnych, wdrożenie mobilnych urządzeń wykrywających i wtargnięcie do zwalczania dronów. Nie można dopuścić, by autokraci wykorzystywali nasze europejskie wartości przeciwko nam.
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej
Sytuacja jest wyjątkowa i bardzo poważna. Rosja wykorzystuje instrumentalne traktowanie migracji jako nowe narzędzie w wojnie hybrydowej przeciwko UE. Nie możemy pozwolić żadnemu wrogiemu państwu na nadużywanie wartości europejskich, w tym prawa do azylu. Przekaz dzisiejszego komunikatu jest jasny: będziemy zawsze wspierać państwa członkowskie w wysiłkach na rzecz ochrony bezpieczeństwa naszych wspólnych granic zewnętrznych, przy pełnym poszanowaniu prawa UE i prawa międzynarodowego.
Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji
Rosja wykorzystywała jako broń przeciwko UE energię i cyberataki, a obecnie wykorzystuje migrantów. UE reaguje w sposób stanowczy i zdecydowany. Dzisiejszy komunikat mówi o nowych narzędziach, jakimi dysponować będą państwa członkowskie UE, by radzić sobie z wykorzystywaniem migracji jako broni. Musimy chronić suwerenność i bezpieczeństwo UE.
Magnus Brunner, komisarz do spraw wewnętrznych i migracji