SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Komisja i wysoka przedstawicielka Kaja Kallas z zadowoleniem przyjmują ważny krok w kierunku rozliczenia Rosji za wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie*
Wysocy rangą specjaliści prawni Komisji Europejskiej, Europejska Służba Działań Zewnętrznych, Rada Europy, Ukraina i 37 państw położyli dziś podwaliny prawne pod utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Uczestnicy uzgodnili również najważniejsze elementy „projektu statutu Schumana”, podstawowego tekstu prawnego, który będzie regulował funkcjonowanie specjalnego trybunału.
Przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała: „Gdy Rosja zdecydowała się przekroczyć granice Ukrainy swoimi czołgami, łamiąc Kartę Narodów Zjednoczonych, popełniła jedno z najpoważniejszych naruszeń: zbrodnię agresji. Nadszedł czas na sprawiedliwość. Sprawiedliwość dla Ukrainy. Przygotowaliśmy podstawy prawne specjalnego trybunału. Nie może być mowy o sprawiedliwości bez odszkodowań. Rosja musi zostać rozliczona za swoją agresję – i musi zapłacić. Uczyniliśmy pierwszy krok w kierunku utworzenia Komisji ds. Roszczeń z udziałem UE. Ten nowy organ będzie rozstrzygał roszczenia wpisane do rejestru szkód”.
Specjalny trybunał, kiedy zacznie działać, będzie uprawniony do rozliczania rosyjskich przywódców politycznych i wojskowych ponoszących największą odpowiedzialność za zbrodnię agresji. Dzisiejsze posiedzenie jest przełomem w procesie, którego celem jest zapewnienie rozliczalności za zbrodnię agresji przeciwko Ukrainie, a także w utrzymaniu międzynarodowego systemu sądownictwa karnego.
Komisja Europejska przyjęła dziś również zalecenie dla Rady dotyczące uczestnictwa w oficjalnych negocjacjach na rzecz powołania Międzynarodowej Komisji ds. Roszczeń dla Ukrainy. Komisja ds. Roszczeń będzie rozpatrywać, oceniać i rozstrzygać kwalifikujące się roszczenia odnotowane w rejestrze szkód oraz określać kwoty odszkodowania należnego w każdym przypadku. Ustanowienie Komisji ds. Roszczeń będzie kluczowym krokiem w kierunku wypłaty odszkodowań ofiarom wojny.
Komisja ds. Roszczeń będzie działać w oparciu o prace rejestru szkód, w którym odnotowywane są poniesione szkody i straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Specjalny trybunał zostanie ustanowiony na mocy umowy między rządem Ukrainy a Radą Europy. Jego jurysdykcja będzie się wywodzić z Ukrainy. Rada Europy będzie odpowiedzialna za procedurę przyjęcia projektów instrumentów prawnych niezbędnych do ustanowienia specjalnego trybunału oraz ich późniejszego podpisania.
Jeśli chodzi o Komisję ds. Roszczeń, pierwsza runda negocjacji w sprawie tego instrumentu międzynarodowego rozpocznie się pod koniec marca 2025 r.
Ustanowienie trybunału w ramach instytucjonalnych Rady Europy, a także obecność sędziów międzynarodowych i właściwe mające zastosowanie prawo międzynarodowe zapewnią prowadzenie postępowań karnych z poszanowaniem najwyższych gwarancji proceduralnych i mającego zastosowanie prawa międzynarodowego praw człowieka.
Rozliczenie Rosji za zbrodnie wojenne – Komisja Europejska
Gdy Rosja zdecydowała się przekroczyć granice Ukrainy swoimi czołgami, naruszając Kartę Narodów Zjednoczonych, popełniła jedno z najpoważniejszych naruszeń: zbrodnię agresji. Nadszedł czas na sprawiedliwość. Sprawiedliwość dla Ukrainy. Przygotowaliśmy podstawy prawne specjalnego trybunału. Nie może być mowy o sprawiedliwości bez odszkodowań. Rosja musi zostać rozliczona za swoją agresję – i musi zapłacić. Uczyniliśmy pierwszy krok w kierunku utworzenia Komisji ds. Roszczeń z udziałem UE. Ten nowy organ będzie rozstrzygał roszczenia wpisane do rejestru szkód
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej
Jesteśmy dziś o krok bliżej do ustanowienia specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Zarówno ustanowienie trybunału, jak i kwestia rozliczalności mają szerokie poparcie międzynarodowe. Bezkarność popełniania przestępstw sprzyja nowym okrucieństwom. Wysyłamy światu sygnał, że żaden z rosyjskich przywódców nie jest nietykalny.
Kaja Kallas, wysoka przedstawicielka Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodnicząca Komisji
W ciągu ostatnich trzech lat byliśmy świadkami okrucieństw popełnionych przez Rosję wobec narodu ukraińskiego. Chcę jasno powiedzieć, że przestępstwa te zostaną w pełni rozliczone. Umożliwiając sprawiedliwość w tej niesprawiedliwej wojnie, spełniamy obietnicę naszego niezachwianego wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli. Dziękuję wszystkim uczestnikom Grupy Głównej za ich nieustające zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i mam nadzieję na szybkie utworzenie tych kluczowych mechanizmów.
Michael McGrath, komisarz do spraw demokracji, wymiaru sprawiedliwości, praworządności i ochrony konsumentów
Sprawy zagraniczne i polityka bezpieczeństwa
Sprawiedliwość i prawa podstawowe
Komisja oraz wysoka przedstawicielka i wiceprzewodnicząca: kroki w kierunku rozliczenia Rosji
Polski
(54.404 KB - PDF)
Download
Zdjęcie: Kaja Kallas © European Union, 2024 - Source: EP
https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20241029IPR25050/hearing-of-high-representative-vice-president-designate-kaja-kallas