SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


11.02.2025 UE uruchamia inicjatywę InvestAI, aby uruchomić inwestycje w sztuczną inteligencję o wartości 200 mld euro

Na Szczycie Działania na rzecz Sztucznej Inteligencji (AI) w Paryżu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen uruchomiła dziś InvestAI – inicjatywę mającą na celu uruchomienie 200 mld euro na inwestycje w sztuczną inteligencję, w tym nowego europejskiego funduszu w wysokości 20 mld euro na gigafabryki AI. Ta duża infrastruktura sztucznej inteligencji jest potrzebna, aby umożliwić otwarty, oparty na współpracy rozwój najbardziej złożonych modeli sztucznej inteligencji i uczynić Europę kontynentem sztucznej inteligencji.  

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała: Sztuczna inteligencja poprawi naszą opiekę zdrowotną, pobudzi badania naukowe i innowacje oraz zwiększy naszą konkurencyjność. Chcemy, aby sztuczna inteligencja była siłą na rzecz dobra i wzrostu. Robimy to dzięki naszemu własnemu europejskiemu podejściu – opartemu na otwartości, współpracy i doskonałych talentach. Ale nasze podejście wciąż wymaga doładowania. Dlatego też wraz z państwami członkowskimi i partnerami zmobilizujemy bezprecedensowy kapitał za pośrednictwem InvestAI na rzecz europejskich gigafabryk sztucznej inteligencji. To wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne, podobne do CERN-u na rzecz sztucznej inteligencji, umożliwi wszystkim naszym naukowcom i przedsiębiorstwom – nie tylko największym – opracowanie najbardziej zaawansowanych, bardzo dużych modeli potrzebnych do uczynienia Europy kontynentem sztucznej inteligencji. 

Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Nadia Calviño, powiedziała: „Wspólnie z Komisją Europejską grupa EBI zwiększa wsparcie dla sztucznej inteligencji, która jest główną siłą napędową innowacji i wydajności w Europie”.

Unijny fundusz InvestAI sfinansuje cztery przyszłe gigafabryki sztucznej inteligencji w całej UE. Nowe gigafabryki sztucznej inteligencji będą specjalizować się w szkoleniu najbardziej złożonych, bardzo dużych modeli sztucznej inteligencji. Takie modele nowej generacji wymagają rozbudowanej infrastruktury obliczeniowej do dokonywania przełomów w określonych dziedzinach, takich jak medycyna czy nauka. Gigafabryki będą miały około 100 000 układów sztucznej inteligencji ostatniej generacji, około cztery razy więcej niż obecnie zakładane fabryki sztucznej inteligencji.

Gigafabryki finansowane przez InvestAI będą największym partnerstwem publiczno-prywatnym na świecie na rzecz rozwoju godnej zaufania sztucznej inteligencji. Będą one służyć europejskiemu modelowi spółdzielczych, otwartych innowacji, ze szczególnym uwzględnieniem złożonych zastosowań przemysłowych i zastosowań o znaczeniu krytycznym. Celem jest, aby każda firma, nie tylko najwięksi gracze, miała dostęp do mocy obliczeniowej na dużą skalę, aby budować przyszłość.

InvestAI będzie obejmować wielowarstwowy fundusz z udziałami o różnych profilach ryzyka i zwrotu. Budżet UE zagroziłby inwestycjom innych partnerów. Początkowe finansowanie InvestAI przez Komisję będzie pochodzić z istniejących unijnych programów finansowania, które mają komponent cyfrowy, takich jak program „Cyfrowa Europa” i „Horyzont Europa” oraz InvestEU. Państwa członkowskie mogą również wnieść swój wkład poprzez programowanie funduszy ze swoich pul środków finansowych przeznaczonych na politykę spójności. Finansowanie gigafabryk sztucznej inteligencji w połączeniu z dotacjami i kapitałem własnym posłuży jako jeden z projektów pilotażowych dotyczących technologii strategicznych zapowiedzianych w kompasie na rzecz konkurencyjności.

Komisja zapowiedziała już pierwsze siedem fabryk sztucznej inteligencji w grudniu, a wkrótce ogłosi kolejne pięć. Obecne wsparcie dla fabryk sztucznej inteligencji w wysokości 10 mld euro, współfinansowane przez UE i państwa członkowskie, jest już największą inwestycją publiczną w sztuczną inteligencję na świecie i uwolni ponad dziesięciokrotnie więcej inwestycji prywatnych. Już teraz zapewnia on przedsiębiorstwom typu start-up i przemysłowi masowy dostęp do superkomputerów.

Kontekst

Oprócz uruchomionego dziś funduszu InvestAI Komisja podejmuje wiele działań w różnych dziedzinach w celu wspierania innowacji w zakresie sztucznej inteligencji w Europie. Fabryki sztucznej inteligencji są głównym elementem pakietu Komisji dotyczącego innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji przedstawionego w styczniu 2024 r. wraz z:

  • wsparcie finansowe w ramach programu „Horyzont Europa” i programu „Cyfrowa Europa” poświęconego generatywnej sztucznej inteligencji;
  • Towarzyszące inicjatywom mającym na celu wzmocnienie unijnej puli talentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją poprzez działania w zakresie kształcenia, szkolenia, nabywania i zmiany kwalifikacji;
  • dalsze zachęcanie do publicznych i prywatnych inwestycji w przedsiębiorstwa typu start-up i przedsiębiorstwa scale-up zajmujące się sztuczną inteligencją, w tym poprzez kapitał wysokiego ryzyka lub wsparcie kapitałowe;
  • przyspieszenie rozwoju i wdrażania wspólnych europejskich przestrzeni danych udostępnianych społeczności zajmującej się sztuczną inteligencją, dla której dane są kluczowym zasobem umożliwiającym szkolenie i doskonalenie modeli;
  • Inicjatywa „GenAI4EU”, której celem jest wspieranie rozwoju nowatorskich przypadków użycia i nowych zastosowań w 14 europejskich ekosystemach przemysłowych, a także w sektorze publicznym. Obszary zastosowań obejmują robotykę, zdrowie, biotechnologię, produkcję, mobilność, klimat i światy wirtualne.

Komisja ustanowi również Europejską Radę ds. Badań nad Sztuczną Inteligencją, w ramach której Europa będzie mogła łączyć zasoby i badać, w jaki sposób może wykorzystać niewykorzystany potencjał danych do wspierania sztucznej inteligencji i innych technologii. Jeszcze w tym roku Komisja uruchomi inicjatywę „Zastosuj sztuczną inteligencję”, aby stymulować przyjęcie sztucznej inteligencji przez przemysł w kluczowych sektorach.

Aby uzyskać więcej informacji

Przemówienie przewodniczącej Ursuli von der Leyen

Sztuczna inteligencja poprawi naszą opiekę zdrowotną, pobudzi nasze badania naukowe i innowacje oraz zwiększy naszą konkurencyjność. Chcemy, aby sztuczna inteligencja była siłą na rzecz dobra i wzrostu. Robimy to dzięki naszemu własnemu europejskiemu podejściu – opartemu na otwartości, współpracy i doskonałych talentach. Ale nasze podejście wciąż wymaga doładowania. Dlatego też wraz z państwami członkowskimi i partnerami zmobilizujemy bezprecedensowy kapitał za pośrednictwem InvestAI na rzecz europejskich gigafabryk sztucznej inteligencji. To wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne, podobne do CERN-u na rzecz sztucznej inteligencji, umożliwi wszystkim naszym naukowcom i przedsiębiorstwom – nie tylko największym – opracowanie najbardziej zaawansowanych, bardzo dużych modeli potrzebnych do uczynienia Europy kontynentem sztucznej inteligencji. 

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Wraz z Komisją Europejską grupa EBI zwiększa wsparcie dla sztucznej inteligencji, która jest główną siłą napędową innowacji i wydajności w Europie. 

Nadia Calviño, President of the European Investment Bank

Dziś jest historyczny dzień – położyliśmy podwaliny pod nasze przyszłe gigafabryki sztucznej inteligencji. Łącząc nasze zasoby, umożliwimy przedsiębiorcom zajmującym się sztuczną inteligencją wprowadzanie innowacji i zwiększanie skali działalności w najbardziej wymagających dziedzinach sztucznej inteligencji. Będziemy gotowi przewodzić AI dzięki najnowocześniejszej infrastrukturze. 

Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji

POWIĄZANE

Gospodarka cyfrowa i społeczeństwo cyfrowe 
Technologia 

POBIERZ / DRUKUJ

UE uruchamia inicjatywę InvestAI, aby uruchomić 200 mld euro
Polski ( Tłumaczenie maszynowe )
(55.32 KB - PDF)
Download





ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK